ŞİŞLİ’DE BULUNAN REZERV ALANINDAKİ İNŞAAT MÜHÜRLENDİ

BELEDİYE EKİPLERİNCE YAPILAN DENETİMDE ŞİŞLİ’NİN “KANAL İSTANBUL”U OLARAK ELEŞTİRİLEN PROJEDE UYGUNSUZLUKLAR BULUNDUĞU GEREKÇESİYLE ÇALIŞMALAR DURDURULDU
 Tarih: 27-04-2024 23:58:26
ŞİŞLİ’DE BULUNAN REZERV ALANINDAKİ İNŞAAT MÜHÜRLENDİ

Şişli Belediyesi ekipleri, “Şişli’nin Kanal İstanbul’u” olarak anılan 24 bin metrekarelik rezerv yapı alanında yaptığı denetimde uygunsuzluklar tespit edildiği gerekçesiyle inşaat alanını mühürledi.

Belediye teknik ve zabıta ekipleri, Merkez Mahallesi 10619 ada 3 parselde bulunan alanda incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemeler sonucunda ‘projeye aykırı çalışmalar yapıldığı, projeye göre 12 milimetre çapında olması gereken bazı demirlerin 10 milimetre olarak kullanıldığı ve iksa kazıklarının uygulama sırasında değiştirilerek proje dışına çıkıldığının tespit edildiği’ şeklinde tutanak tutuldu. Ayrıca, yapılan incelemelerde yapı denetim firmasının, aykırı tespit edilen işlemlere hiçbir müdahalede bulunmadığına da yer verildi. Tutanak tamamlandıktan sonra çalışmaları durduran ekipler, inşaat alanının girişinde bulunan kapıya da mühür vurdu.

Öte yandan, belediye ekipleri 8 Nisan 2024 tarihinde yaptıkları denetimde, inşaat alanındaki eksiklikler dolayısıyla “durdurma” kararı vererek, ilgili firmadan onaylı ve ıslak imzalı proje istenmişti. Bakanlıkça ruhsat onaylı projenin ilgili firma tarafından belediyeye sunulmasının ardından inşaat alanında çalışmalar yeniden başlamıştı.

Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan, seçim öncesinde 19 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla, 6306 sayılı kanun kullanılarak 24 bin metrekarelik alana dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla rezerv yapı alanı ilan edildiğini kamuoyuna duyurmuştu.

Konuya ilişkin yasal süreç devam ederken, denetimlerin de aralıksız süreceği gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ŞİŞLİ Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI