PwC KÜRESEL RİSK ARAŞTIRMASI’NA GÖRE ŞİRKETLERİN RİSKE BAKIŞ AÇISI DEĞİŞİYOR

PANDEMİ DÖNEMİNDEN BÖLGESEL ÇATIŞMALARA, JEOPOLİTİK RİSKLERDEN TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜME KADAR SON YILLARDA HAREKETLİ BİR SÜREÇ GEÇİREN ŞİRKETLER, BU ZORLU ENGELLERİ AŞMA YOLUNDA RİSK ALGILARINI VE TERCİHLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR
 Tarih: 29-01-2024 14:38:22
 PwC KÜRESEL RİSK ARAŞTIRMASI’NA GÖRE ŞİRKETLERİN RİSKE BAKIŞ AÇISI DEĞİŞİYOR

PwC tarafından gerçekleştirilen Küresel Risk Araştırması 2023’ün sonuçları açıklandı.

Pandemi döneminden bölgesel çatışmalara, jeopolitik risklerden teknolojik dönüşüme kadar son yıllarda hareketli bir süreç geçiren şirketler, bu zorlu engelleri aşma yolunda risk algılarını ve tercihlerini değiştiriyor. Araştırmada sektör bazlı değişiklikler öne çıkıyor.

Araştırmaya göre perakende ve teknoloji gibi hızlı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin riski fırsata çevirme olasılığı daha yüksekken kamu ve ilaç sektörü gibi sıkı düzenlemelere tabi sektörlerde bulunanlar riskten kaçınmaya odaklanıyor.

PwC'nin Küresel Risk Araştırması 2023, fırsat ve değer yaratma arayışındaki lider şirketlerin teknolojinin ve verinin dönüştürücü gücünü kullanarak riske bakış açılarını nasıl değiştirdiklerine dikkat çekiyor.

ARAŞTIRMA 67 ÜLKEDEN 3910 İŞLETME VE RİSK LİDERİNİN GÖRÜŞLERİNİ İÇERİYOR

Risk ve denetimin yanı sıra teknoloji, operasyon ve finans departmanlarından, aralarında yönetim kurulu üyeleri ve CEO’ların da bulunduğu 67 ülkedeki 3910 işletme ve risk liderinin görüşlerini içeren araştırma, teknolojinin, aşağı yönlü riski daha etkili bir şekilde azaltarak ve yöneterek şirketlerin değerlerini korumada nasıl giderek daha önemli bir rol oynadığını da ortaya koyuyor.

Katılımcıların yüzde 54’ü dış faktörler arasında yeni enerji kaynaklarına geçişi en büyük fırsat olarak görüyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 64’e ulaşıyor.

Küresel tabloda yüzde 47’lik bir kesim müşteri talep ve tercihlerindeki değişiklikleri takip ederken, Türkiye’de bu oran yüzde 35 ile sınırlı kalıyor.

Tedarik zincirindeki bozulmaları risk olarak gören katılımcıların oranı küresel ortalamada yüzde 42 iken Türkiye’de bu oran yüzde 29 seviyesinde.

Araştırmanın Türkiye sonuçlarına bakıldığında, enflasyon (yüzde 68) ve makroekonomik dalgalanma riskleri (yüzde 61) ile siber riskler (yüzde 19) ve dijital ve teknoloji riskleri (yüzde 13) ile açık ara önünde yer alıyor.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE ŞİRKETLERİN RİSK ALGISI NE YÖNDE

Araştırmaya katılanların yüzde 54’ü dış faktörler arasında yeni enerji kaynaklarına geçişi en büyük fırsat olarak görüyor.

Türkiye’deki yöneticilerde bu oran küresel ortalamanın üzerine çıkarak yüzde  64’e ulaşıyor. Buna karşın küresel tabloda yüzde 47’lik bir kesim müşteri talep ve tercihlerindeki değişiklikleri takip ederken, Türkiye’de bu oran yüzde 35 ile sınırlı kalıyor.

Türkiye’deki risk beklentisinde tedarik zincirindeki bozulmalar da yüzde 29 ile genel seviyenin altında yer alıyor.

Küresel sonuçlarda ise katılımcıların yüzde 42’si bu seçeneğin bir fırsattan ziyade risk olduğunu düşünüyor.

Dünya genelinde katılımcıların yüzde 62’si risklerin beraberinde ortaya çıkan fırsatlara odaklanırken, Türkiye’deki şirketlerin risk yönetimi yaklaşımının değer yaratmaktan ziyade mevcut değeri korumaya odaklı olduğu görülüyor.

Son yılların en etkili mega trendleri arasında olan yapay zekada ise dünya ortalaması ile Türkiye yakın seyrediyor.

Yüzde 60’lık bir kesim üretken yapay zekayı bir riskten çok fırsat olarak değerlendirirken Türkiye’de bu oran yüzde 55 seviyesinde.

ŞİRKETLER YAPAY ZEKAYI RİSKTEN ZİYADE FIRSAT OLARAK GÖRMEYE DAHA YATKINLAR

PwC Türkiye Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Lideri Oktay Aktolun, araştırma sonuçlarının, Risk Öncüleri olarak tanımlanan ve tüm sektörlerde katılımcılar arasında en iyi performansı gösteren yüzde 5’lik dilimin, risklerin içinde bulunan fırsatların peşinden gittiğini gösterdiğine dikkat çekiyor. Teknoloji kullanımının rolüne dikkat çeken Aktolun, araştırmanın bulguları ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kurum çapında stratejik dayanıklılıkla desteklenen ve insan odaklı, teknoloji destekli bir yaklaşım olan bu öncülerin riski yönetmek için, şirket içi ekiplerin becerilerini artırma ve gelişmiş analitik, tahmine dayalı modelleme, siber güvenlik araçları ve buluttan daha fazla yararlanma olasılığı diğer şirketlere göre önemli ölçüde daha yüksek. Ayrıca, bu şirketler, üretken yapay zeka gibi yeni teknolojileri bir riskten ziyade fırsat olarak görmeye daha yatkınlar.

RİSK LİSTESİNDE ENFLASYON VE SİBER RİSKLER ÖN PLANDA

Araştırmaya katılanların maruz kaldığı riskler sıralamasında siber riski geçebilen tek risk enflasyon; dijital ve teknoloji ile ilişkili diğer riskler ise makroekonomik dalgalanmalarla hemen hemen aynı sırada yer alıyor. Araştırmaya katılanların üçte biri, siber risklere maruz kalma düzeylerinin çok ya da aşırı yüksek olduğunu söylüyor. Risk yönetiminden sorumlu bu liderler, sıralamada siber riski enflasyonun üzerinde sıralıyor. Ancak bu riskler şirketleri teknolojiye yatırım yapmaktan alıkoymuyor ve yaklaşık yarısı siber güvenlik araçları ile yapay zeka, makine öğrenimi ve otomasyon teknolojilerine yatırım yapmayı planlıyor.

Türkiye’den katılımcıların neredeyse yarısı da aynı bakış açısına sahip. Türkiye'den gelen yanıtlara bakıldığında, enflasyon yüzde 68 ve makroekonomik dalgalanma riskleri yüzde 61, siber riskler yüzde 19 ile dijital ve teknoloji risklerinin yüzde 13 açık ara önünde yer alıyor.

Katılımcıların önümüzdeki 12 aylık dönemde yüksek seviyede ya da aşırı derecede maruz kalacaklarını düşündükleri tehditler arasında enflasyon ve siber riskler başı çekmekle birlikte farklı konulardaki endişeler de dikkat çekiyor. Bunlar arasında makroekonomik dalgalanma, dijital ve teknoloji kaynaklı riskler, iklim değişikliği, jeopolitik çatışmalar, sağlıkla ilgili riskler ve sosyal eşitsizlik bulunuyor.

LİDERLER RİSKLERE YÖNELİK BAKIŞ AÇILARINI DEĞİŞTİRMEYE HAZIR

PwC Küresel Risk Araştırması 2023’e göre şirketler artık öncelikli olarak riskten kaçınmaya odaklanan reaktif bir yaklaşımı kaldıracak durumda değil.

Araştırmaya katılan CEO’ların yaklaşık yüzde 40’ı, mevcut gidişatın devam etmesi durumunda, şirketlerinin önümüzdeki 10 yılda finansal olarak varlığını sürdüremeyeceğini düşünüyor. Risklere karşı dayanıklı olabilmek ve riskleri fırsata çevirebilmek için şirketlerin, iklim değişikliğinden jeopolitik risklere, makroekonomik dalgalanmalardan teknolojinin yıkıcı gücüne kadar tüm risklere bakış açısını değiştirmeleri gerekiyor.

Bu sürekli değişim ve belirsizlik ortamında, uyum, değişim ve dönüşüm kabiliyeti, şirketlerin ayakta kalabilmesi ve sürdürülebilir büyümeyi yakalayabilmesi için kritik önem taşıyor. Riski değişim ve büyüme fırsatına çevirmek için teknolojinin ve verinin gücünden yeni şekillerde faydalanırken, aynı zamanda şirket içinde çeşitli çok disiplinli yetenekler oluşturmak öncelikli bir koşul haline gelmiş durumda.''

PwC HAKKINDA

PwC Türkiye Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Lideri Oktay Aktolun,  amaçlarının toplumda güven oluşturmak ve önemli sorunlara çözüm üretmek olduğuna dikkat çekerek, şunları bildirdi:

‘’ Biz, danışmanlık, denetim ve vergi hizmetleri alanında kaliteli hizmet sunmaya odaklanmış, 151 ülkede 364.000’i aşkın çalışanın oluşturduğu bir topluluğuz. 1981’den bu yana Türkiye’de iş dünyasına hizmet sunan PwC olarak; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Eskişehir’deki yaklaşık 2.800 kişilik profesyonel kadromuz ile müşterilerimizin aradığı değeri yaratmak için çalışıyoruz’’

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • Tüm Anketler
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    YUKARI