Özgürlüğü getiren bayrak! Fransız bayrakları indirildi Türk bayrakları asıldı

Sömürgeci ABD ve Fransa'ya karşı ayaklanan Afrika ülkelerinde Türkiye nüfuzu artıyor. Özellikle Türk savunma sanayii şirketlerinin kıta ülkeleriyle yaptığı anlaşmalar, başkaldırıda en büyük cesaret unsuru olarak gösteriliyor.
 Tarih: 12-08-2023 20:30:31   Güncelleme: 13-08-2023 11:34:31
Özgürlüğü getiren bayrak! Fransız bayrakları indirildi Türk bayrakları asıldı

   HABER7

Afrika Kıtası'nda yüzyıllarca sömürülen ülkeler ABD ve Fransız hükümranlığına son vermek için harekete geçti. 'Kara Kıta'daki Kongo, Mali, Cezayir, Orta Afrika Cumhuriyeti Burkina Faso, Nijer ve Çad gibi birçok ülke emperyalist ülkeleri topraklarından uzaklaştırmaya başladı. 

TÜRKİYE İLE ANLAŞMALAR CESARET UNSURU

Batı'nın kovulduğu Afrika ülkelerinde Türkiye'nin nüfuzu hızlı bir şekilde günden güne artış gösteriyor. Uzmanlar, Afrika'daki yeni gücün Türkiye olduğunun ve altını çizerken, Afrika ülkeleriyle yapılan anlaşmalar da bu söylemleri destekler vaziyette. Afrika ülkelerinin savunma sanayiinde Türkiye ile yaptığı anlaşmalar, yüzyıllarca sömürülen ülkelerin başkaldırısında en büyük cesaret unsuru olduğu vurgulanıyor. 

3 HÜRKUŞ, 2 ANKA TESLİMATI

Savunma sanayinde adından söz ettiren Türk ürünleri Afrika topraklarında da kendisini göstermeye başladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ihracatta yeni bir adım daha atarak Afrika ülkesi Çad'a HÜRKUŞ ve ANKA İHA teslimatları gerçekleştirdi. Yapılan anlaşma ile Çad'a 3 adet HÜRKUŞ uçağı ve 2 adet ANKA İHA sistemi teslim edildi. 

 

FRANSIZ BAYRAĞI YERİNE TÜRK BAYRAĞI

Öte yandan Hürkuş ve ANKA İHA'larının teslim edildiği Çad'dan gelen görüntüler ise dikkat çekti. Çad, hangarlarında Çad bayrağının yanında artık Fransız bayrağının yerine Türk bayrağının asıldığı görüldü. 

Teslimat öncesi Çad pilotları Türkiye'de sıkı bir eğitimden geçirildi. TUSAŞ'ta verilen eğitimlerde Çad, pilotları ve teknik ekipleri operasyon yürütebilecek standartlara getirildi. 

Etiketler
  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • Tüm Anketler
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    YUKARI