BU YIL UNDA 1,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLENİYOR

TUSAF BAŞKAN YARDIMCISI ÇAKMAK: “ÜLKEMİZ UN İHRACATINDA 15 YILDAN BERİ DÜNYA ŞAMPİYONU.1,5 MİLYAR DOLARLA SENEYİ KAPATIRIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM”
 Tarih: 17-06-2024 10:57:43
BU YIL UNDA 1,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLENİYOR

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkan Yardımcısı, Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Başkanı ve Beşler Un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, 2024'te buğday rekoltesi tahminlerinin yaklaşık 20 milyon ton, un ihracatında ise yıllık hedefin 1.5 milyar dolar olduğunu söyledi

Mehmet Mesut Çakmak, bu yılki rekolte, son açıklanan buğday taban fiyatları ve un ihracatı ile ilgili önemli öngörülerde bulundu.

Bazı bölgelerde yaşanan yağış azlığının, yıllık buğday rekoltesini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Çakmak, 2024'te buğday rekoltesi tahminlerinin yaklaşık 20 milyon ton, un ihracatında ise yıllık hedefin 1.5 milyar dolar olduğunu belirtti.

Buğday hasadına ve un ihracatına yönelik değerlendirmelerde bulunan Çakmak, geçen sene son yılların en yüksek buğday rekoltesinin gerçekleştiğini, bu yıl ise özellikle İç Anadolu'da yağışların azaldığını ve buna bağlı olarak rekoltede düşüş yaşanacağını dile getirdi. Çakmak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden ise üretim beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ederek, "Bu sene bölgemizde buğday üretiminde yüzde 10 artış bekliyoruz, yağış ortalaması çok iyiydi. Bölgemizde bu sene ekinin yüzde 65'i makarnalık buğdaydan oluşuyor. Dünyanın en iyi makarnalık buğdayı bölgemizde yetişiyor'' şeklinde konuştu. 

PİYASADA BUĞDAY STOĞU YOK

Çiftçilerin devlet desteklerine daha fazla erişmesi gerektiğini kaydeden Çakmak, “Devlet her sene çiftçiyi desteklemek adına alımlarını artırıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) geçen yıl, 13.5 milyon ton buğday satın aldı. Bu sene alımların artarak devam etmesini bekliyoruz. Piyasada şuan fazla stok yok. Bu sene faizler yüksek olduğu için kimsenin stok şansı yok” dedi.

Mehmet Mesut Çakmak, Türkiye’nin un ihracatında yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 23 bin ton ile yüzde 25 ihracat artışı gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Ülkemiz un ihracatında 15 yıldan beri dünya şampiyonu.1,5 milyar dolarla seneyi kapatırız diye düşünüyorum” diye konuştu.

BUĞDAY ÜRETİCİSİNİN HER ZAMAN DESTEKLENMESİNDEN YANAYIZ

Çakmak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son açıkladığı 2024 yılı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri hakkında da şu görüşlere yer verdi:

“Buğday, insanların temel besin maddesi olarak dünya genelinde ekim ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır. Ülkelerin ve tabii ki Türkiye’nin tarım ve üretiminde de stratejik önem taşımaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2024 yılı ekmeklik buğday taban fiyatını, fark ödemesi ile beraber ton başına 11.000 TL olarak belirlemesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu kararın üreticilerimize önemli bir destek sağlayacağını ve sektörde sürdürülebilirliği artıracağını düşünüyoruz. Buğday üreticisin her zaman desteklenmesinden yanayız.”

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI