Tarihi Tavşancıl Evleri'nde çalışmalar sürüyor

Tavşancıl Mahallesi'nde 700 yıllık ev ve hamamlar yenileniyor
 Tarih: 27-12-2023 15:45:59
Tarihi Tavşancıl Evleri'nde çalışmalar sürüyor

Doğal Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı içerisine alınan Tavşancıl Mahallesi'nde 2021 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dilovası Belediyesi'nce yürütülen çalışmalarla 63 tescilli yapının, 10 tanesi tamamlandı, 53 tarihi binanın yenilenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Tarihi evlerin yenilenmesi ve rölöve çalışması devam ederken, Osmanlı hamamında da çalışmalar hızla devam ediyor.

Ayrıca Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yahya Kaptan'ın Dilovası İlçesi’nde şehit edildiği ev de restore edilecek.

-‘’700 yıllık tarihi evlerimizi yeniden canlandırıyoruz’’-

Dilovası’nın tarihi bir ilçe olduğunu ve çalışmalarının da bu çerçevede yapıldığını söyleyen Belediye Başkanı Hamza Şayir, şunları dile getirdi:

“Dilovası sanayi ve kültür kenti olmasının yanısıra aynı zamanda tarih kenti. Burada  Osmanlı döneminden kalan 700 yıllık tarihi yapılarımız var. Şu anda yapıların restorasyon çalışmaları devam ediyor. 700 yıllık tarihi evlerimizi yeniden canlandırıyoruz. Eş zamanlı olarak çalışmalar devam ediyor. Bunun akabinde yine planlamaları bitti. Büyükşehir Belediyemizinn öncülüğünde sokak sağlıklaştırma çalışmaları da devam ediyor. Proje etap etap yapılacak. Birkaç etapta yapılacak ama 100 milyon TL’lik bütçeyi geçiyor. 63 tane tescilli tarihi binamız var. Yahya Kaptan'ın yakalandığı ev de burada, yaşadığı ev de burada. Yahya Kaptan'ın anıtı burada. Dolayısıyla burası bir tarih. Tarihi kentimiz, tarihi bir ilçemiz burası” dedi.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DİLOVASI Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI