ilansitesi.net

ŞİLE BEZİ CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE SAHNEYE TAŞINDI

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen “Türkiye Dokuma Atlası” projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde özel bir sahne gösterisi sergilendi. Proje kapsamnında modeller Şile Bezi’nin de kullanıldığı tasarımlarla sahnede çıktı.
 Tarih: 15-01-2022 18:19:52
ŞİLE BEZİ CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE SAHNEYE TAŞINDI

"Türkiye Dokuma Atlası Projesi", İstanbul Sabancı Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yürütülüyor. Türkiye Belediyeler Birliği, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ticaret Bakanlığı da projeye destek veriyor. Anadolu’ya özgü geleneksel dokumaları özüne sadık kalarak, modern tasarımlarla buluşturma vizyonuyla hazırlanan Türkiye Dokuma Atlası Sahnesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki gösterimiyle büyük beğeni topladı.

Türkiye Dokuma Atlası projesi kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin'in moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. Panele Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı da katıldı. “Coğrafyamızdaki Dokuma Kültürüne İlişkin İyi Uygulama Örnekleri” konulu panelde konuşan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı sunumunda Şile Bezi'nin İstanbul'un ilk coğrafi işaretli ürünü olduğuna dikkat çekti ve yerel yönetimler olarak bu alanda yaptıkları iyi uygulama örneklerinden bahsetti. %100 saf pamuk ipliğiyle yapılan Şile Bezi’nin 14. Yüzyıldan günümüze uzanan çok önemli bir kültürel miras olduğunu söyleyen İlhan Ocaklı Şile Belediyesi’nin bu kadim değeri yaşatmak için yaptığı proje hakkında panele katılanları bilgilendirdi.

ŞİLELİ KADINLARIN ELİNDE DOĞAN ŞİLE BEZİ, BUGÜN YİNE ŞİLELİ KADINLARIMIZA EMANET…

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı; “Şile Belediyesi olarak ninelerimizin el emeği göz nuru otantik değeri gelecek nesillere aktarmak için Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi Projesi’ni başlattık. Proje kapsamında dünyaca ünlü dokuma sanatçımız ve projemizin marka elçisi Fırat Neziroğlu Şileli kadınlarımıza dokuma eğitimi veriyor.” ifadelerini kullandı. Başkan İlhan Ocaklı projenin “Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi” ile büyütüleceği bilgisini de ayrıca paylaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ İşbirliğinde yapılacak Şile Bezi Üretim tesisinin temelinin Mart ayında atılmasını planladıklarını söyleyen İlhan Ocaklı bu vesile ile kadın istihdamına katkı sağlayacaklarına da vurgu yaptı. Şile Bezi’nin hikâyesini yazmak istediklerini belirten İlhan Ocaklı hem yurt içinde hem de dünya sahnesindeki moda organizasyonlarında Şile Bezi’nin hak ettiği ilgiyi görmesi için var gücüyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi Projesi kapsamında Şile’nin kırsal mahallelerinde el tezgâhlarının sesleri yeniden duyuluyor. 4 atölye ve 80 tezgâh ile yaklaşık 120 kadın geleneksel yöntemle dokumacılık yapıyor ve kooperatif sistemi vasıtasıyla ev ekonomisine destek sağlıyor.

 

 

 

  DİĞER ŞİLE Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI