ÇEKMEKÖY-TAŞDELEN-ALEMDAĞ KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILDI

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI URALOĞLU: “PROJEMİZ İLE AYRICA OLASI BİR İSTANBUL DEPREMİNDE BÖLGENİNTAHLİYESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK VE TRAFİK TIKANIKLIĞINDAN DOLAYI OLUŞACAK OLUMSUZ DURUMLARIN ÖNÜNE DE ŞİMDİDEN GEÇMİŞ OLDUK”
 Tarih: 17-03-2024 15:46:10   Güncelleme: 18-03-2024 15:59:10
ÇEKMEKÖY-TAŞDELEN-ALEMDAĞ KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILDI

Şile Yolu trafiğini büyük oranda rahatlatacak olan Çekmeköy-Taşdelen-Alemdağ Köprülü Kavşağı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nunda katıldığı törenle açıldı.

Törene, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum, İstanbul milletvekilleri Hasan Turan, Ümmü Gülşen Öztürk, Şengül Karslı  ve  AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe,  AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Akın İlhan, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Tahsin İnce, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Murat Aslan, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu törende yaptığı konuşmada, Çekmeköy-Taşdelen-Alemdağ Köprülü Kavşağı’nın bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında inşa ettiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Mevcutta Yenidoğan Kavşağı’nın üzerinden sağlanan ulaşımı yeni kavşağımız ile çok daha verimli kıldık. Kavşağımızla, İstanbul yönünden Çekmeköy’e, Çekmeköy’deki trafiğin de devlet yolunun her iki yakasına ulaşımını 3 kilometre kısalttık. Seyahat süresini 16 dakikadan 1 dakikaya indirdik. Çekmeköy’e hizmet veren kavşak sayısı artırarak, trafik yoğunluğunun önüne geçtik. Böylece bu kavşağımız ile zamandan 39 milyon lira, akaryakıttan 5 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 44 milyon lira tasarruf edeceğiz. Çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 403 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlayacağız. Projemiz ile ayrıca olası bir İstanbul depreminde bölgenin tahliyesine büyük katkı sağlayacak ve trafik tıkanıklığından dolayı oluşacak olumsuz durumların önüne de şimdiden geçmiş olduk. Biliyorsunuz olası depremlerde yol, köprü, tünel ve viyadüklerin ulaşıma hizmet vermesi hayati önem taşımaktadır."  

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum da ilçede muhteşem bir coşku, muazzam bir heyecan ve büyük bir mutluluk olduğunu vurgulayarak, Çekmeköy’ün hayatını kolaylaştıracak yeni bir ulaşım yatırımıyla halkın karşısına çıktıklarını söyledi.

BU SEÇİM İSTANBUL’UN KADER SEÇİMİDİR

İBB Başkan adayı Murat Kurum, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Çilesiz İstanbul’un en önemli kilometre taşlarından biri olan Taşdelen-Alemdağ Kavşağımızı açıyoruz. Bizim, İstanbul’umuzun mevcut karmaşasını, içinde bulunduğu kaos ortamını; en hızlı, en verimli ve en ucuz şekilde gidermek için çalışmaya dair azmimiz var, arzumuz var, projelerimiz var. Hamdolsun İstanbul’u, her geçen gün özlediği, beklediği, hayal ettiği o güzel günlere bir adım daha yaklaştırıyoruz. İşte bugün hep birlikte açılışını yaptığımız Taşdelen-Alemdağ Kavşağı bunun en somut, en güzel örneğidir.  Bu kavşağımız; Çekmeköy’ü trafik çilesinden kurtaracak. Yine Ekşioğlu, Alemdağ, Çatalmeşe, Nişantepe, Taşdelen, Sultançiftliği ve Güngören mahallelerimize girişleri çok daha kolaylaştıracak. Böylece bölgedeki trafik sorunu çözüme kavuşacak. Ben bu duygularla; Taşdelen-Alemdağ Kavşağımızın hayata geçirilmesinde başta emeği geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’na, Çekmeköy Belediye Başkanımız Ahmet Poyraz’a, tüm mimar ve mühendislerimize, işçi ve emekçi kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Kavşağımızın İstanbul’umuza, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla, hürmetle selamlıyorum.”

Seçimlerde son 5 yılda İstanbul’da algıdan başka hiçbir şey yapmayanlar ile millet için gece gündüz çalışanların oylanacağını dile getiren Murat Kurum, ‘’ Bu seçim İstanbul’un geleceğinin seçimidir. Bu seçim İstanbul’un kader seçimidir’’ dedi. 

ŞİLE YOLU ÇİLE YOLU OLMAKTAN ÇIKIYOR

“Şile Yolu çile yolu olmaktan çıkıyor” diyen Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, kavşağın yapımında emeği geçen eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile mevcut Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu’na ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’a Çekmeköylüler adına teşekkür etti.

Ahmet Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Şunu hatırlayalım Çekmeköylüler, Taşdelenliler, Alemdağlılar, Çatalmeşeliler, Nişantepeliler, Ekşioğlu mahalle sakinlerimiz 2018 yılında başlayan ihalesi yapılan bir kavşak vardı. Yeni İBB yönetimi 2019 yılında burayı ziyaret etti ve en kısa sürede bitireceğim dedi. Bugün 5 yılın sonunda ne noktada olduğunu bilmediğimiz bir Taşdelen-Yenidoğan Kavşağı projesi var. Ama gelin görün ki bir yanda da bundan 11 ay önce Murat Başkanımızla temelini attığımız ve çok kısa bir sürede hizmete açtığımız bu kavşağımız var. Yapıyoruz ediyoruz demiyoruz, yaptık yapıyoruz inşallah. Bizim farkımız bu. 15 gün sonra seçime gidiyoruz, önce dua sonra desteğinizi istiyorum. Bir desteği de Murat başkanımıza istiyorum. İptal edilen ve toprak doldurulan metro, bitirilmeyen Alparslan Türkeş Kültür Merkezi, ne yapıldığını kimsenin bilmediği kavşak çalışmasından Çekmeköylülerin mutlu olmadığını düşünüyorum. Yarım bırakılan hizmetlerin bitmesi, metronun Taşdelen bölgemize gelmesi, Alparslan Türkeş Kültür Merkezi’nin  tamamlanması ve hizmet gelmesi için adres belli, Murat Kurum.“

Protokol konuşmalarının ardından Belediye Başkanı Poyraz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na günün anısına hediye takdim etti.

2023 Nisan ayında ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’un katıldığı törenle temelleri atılan ve 11 ayda tamamlanan köprülü kavşak projesi ile  842 Metre yol, 1 adet otoyol köprüsü, 2 adet dere köprüsü imalatı yapıldı. Alemdağ, Taşdelen, Ekşioğlu, Çatalmeşe ve Nişantepe mahallelerine ulaşımı kolaylaştıran proje sayesinde Taşdelen-Yenidoğan Kavşağı’nda da trafik problemi büyük oranda ortadan kalkacak.

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇEKMEKÖY Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI