1xbet betist supertotobet

Bakan Soylu: Türkiye terör karşıtı politikalarında en başından beri samimi ve kararlıdır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan bu yana tüm güvenlik problemlerini bütüncül bir yaklaşımla çözdüğünü belirterek,
 Tarih: 09-10-2019 14:00:00
Bakan Soylu: Türkiye terör karşıtı politikalarında en başından beri samimi ve kararlıdır
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan bu yana tüm güvenlik problemlerini bütüncül bir yaklaşımla çözdüğünü belirterek, "Türkiye terör karşıtı politikalarında en başından beri samimi ve kararlıdır. Önümüzdeki süreçte de YPG ve PKK süreçleri bu işin son darbesi olacak. Batı'nın üzerinden de sonra anlayacaklar büyük bir yük almış olacağız" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karabük Üniversitesi 2019- 2020 Akademik Yılı açılış törenine katıldı. Bakan Soylu, üniversitenin konferans salonunda düzenlenen törende öğrencilere, ‘Türkiye’nin 21. yüzyıl hedefleri fırsatlar ve hedefler’ konulu eğitim ve öğretim yılının ilk dersini verdi. Bakan Soylu, çocuklar ve gençlere güzel bir gelecek bırakmak için çalıştıklarını söyledi. Bu doğrultuda milletin desteğiyle güçlü ve kararlı adımlar attıklarını belirten Bakan Soylu, "Zeytin Dalı Harekatı'na bakın. Acaba mühimmat bize yeter mi diye endişemiz vardı. Çünkü mühimmatı aldığımız yer ABD idi. Vermeyecekleri aşikardı. O yüzden çok daha iyi bir planlama yapmalıydık. Bilesiniz ki bugün onlara ihtiyaç duymayan hocalarımızın, akademisyenlerimizin ürettiği, Türk mühendislerimizin imar ettiği ve kimseye ihtiyaç duymadığımız mühimmatları Zeytin Dalı Harekatı’ndan bugüne kadar kendimiz üretebilen bir ülke haline geldik. Türkiye büyük bir mücadele veriyor. Bir taraftan bunu yaparken diğer taraftan hizmet standartlarını artırmaya çalışıyor" dedi.

BU YIL KAÇAK GÖÇMEN SAYISI 400 BİNİ BULACAK

Kaçak göçmenler hakkında bilgiler veren Bakan Soylu, "2016 yılında toplam 175 bin kaçak göçmen yakaladık Türkiye içerisinde. 2017 yılında 376 bin kaçak göçmen yakaladık, 2018 yılında 268 bin kaçak göçmen yakaladık. Şu anda rakam 320 bin. Bu yıl 400 binle bitireceğiz. Bunu şunun için söylüyorum. Bunun sorumlusu biz değiliz. Bunun sorumlusu maalesef dünyayı yönsüzlüğe mahkum kendileri de yönsüzlük içine olan batı ülkeleridir. Bunun sorumlusu biz değiliz. ABD, 2002 yılında Afganistan’a girdiği zaman binlerce insan öldü. Bunun sorumlusu da sebebi biz değiliz ama bunun tüm maliyetlerini omzumuzda taşımaya çalışıyoruz. Ege’de kaçak göçmen botlarında adını sanını duymadığımız ülkelerin vatandaşlarını yakalıyoruz. İktidarsızlık gelişmiş batı ülkeler tarafından dikkat ediniz bir küresel yönetim modeli olarak uygulanıyor" diye konuştu. 

PKK İLE MÜCADELE

Bakan Soylu, Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle kendini savunmak zorunda olduğunu söyledi. Terör örgütleriyle ilgili sürdürülen mücadele hakkında bilgiler veren Soylu, şöyle dedi:

"40 yıldır PKK terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Milyarlarca dolar. İnsanlarımız kaynaklarımız, maliyetlerimiz. Ben Kato Dağı'nı defalarca gördüm. Türkiye’de hayvancılığın en iyi yapılacağı yerlerden bir tanesidir. 20 yıldır terör nedeniyle giremediğimiz yerlerde daha dün enerji bakanımız videosunu gösterdi. Şarıl şarıl petrol akıyor. En önemlisi ülkemizi, insanını bölmeye parçalamaya birbirinden ayırmaya çalıştılar. Gelişmiş batı ülkeleri olarak nitelendirilen devletler 40 yıldır PKK’ya aklınıza gelebilecek her türlü desteği verdiler. Silah eğitimi verdiler. Uluslararası koruma verdiler, moral verdiler. Son 5 yıl İŞİD ve DAEŞ ile mücadele bahanesiyle bu örgüte açıktan destek verdiler. PKK terör örgütünün Türkiye’ye parasal olarak maliyeti 350 milyar dolar ile 1,2 trilyon dolar çeşitli hesaplamalar var. Bir başka çalışmada terörizmin gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranının yüzde 1,4 azaldığı yönünde ciddi bir sonuca ulaşmıştır. Bu işin içinde sosyal maliyetlerde var. PKK terörü, Türkiye’nin önemli gücü olan Anadolu kardeşliğini bozmaya çalışmaktadır. İki peygamberin yan yana yattığı başka örnek söz konusu değildir. Ama bizi bizden ayırabilmek için ortaya koydukları şey. Eğer Türkiye istikrarsızlaştırırlarsa Balkanlar, Orta Doğu, Asya ve etraf coğrafyaya istedikleri gibi sahip olabilme imkanına sahip olabileceklerdir. Bu kadar açık ve net. DAEŞ ile mücadele bahanesi altında sınırımızda yapılanlar tam anlamıyla oradaki yapının tamamen oluşturulması, coğrafyamızın alt üst edilmesi ve kendilerine ait militan devlet oluşturulması ve bin yıllık kardeşliğimiz arasına terör sokulmasıdır. Bugün Türkiye oradaki barış operasyonuyla ilgili demokratik yapıyı bozacağı iddiasında bulunanlar esasında kendi sosyal hırsızlıklarını örtmeye çalışmaktadırlar."

TERÖR KORİDORU OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

O bölgede kimlerin ne yapmaya çalıştıklarını bildiklerini anlatan Bakan Soylu, "O bölgede kimlerin yaşadığını biliyoruz. Biz o bölgede köy köy mahalle mahalle ne üretildiğini biliyoruz. YPG’nin bir süredir ne yapmaya çalıştığını bir süredir takip ediyoruz ve biliyoruz. Harita çok net. Bir terör koridoru oluşturulmaya çalışılıyor. Buda batının eliyle yapılıyor. Yapmak istedikleri Türkiye’yi taca çıkarmaktır, etkisiz hale getirebilmektir. Yapmak istedikleri bizi medeniyetimizden, coğrafyamızdan ayırmaktır. Afrin’de yapmak istedikleri oydu. DAEŞ’in de PYD’nin da PKK’nın da patronu aynıdır. Farklı değildir. Bütün bilgilerimiz değerlerimiz bütün saha çalışmalarımız bizi bu sonuca çıkarmaktadır. Türkiye ne yaptığını bilen, nesillerine huzur içinde bir coğrafya bırakmaya isteyen bir ülkedir" dedi.

‘TÜRKİYE İÇİNDEKİ TERÖRİST SAYISI 500’LÜ RAKAMLARA GELDİ’

Bakan Soylu, terörü kaynağından yok etmek için mücadele verdiklerini ifade ederek, şöyle dedi:

"Bütün bunların yanı sıra kesintisiz operasyon. Sürekli taarruz ve kesintisiz operasyon. Bu üç temel mekanizmanın üzerinde gidiyoruz. Bunu sağlayabilecek bir kabiliyete sahibiz. Terör örgütüne adım attırmıyoruz. Sadece o değil. MLKP, DHKP-C kırsalda etkililerdi. Kırsalda kalmadılar. Erzurum bölgesi uzun zamandır ilk kez teröristsiz. Büyük mücadele veriyoruz ve 500’lü rakamlara geldi Türkiye içindeki terörist sayısı. Bu şu demektir. İnanın açlıktan kırılıyorlar. Son ele geçirdiğimiz teröristler bir deri bir kemik halinde. Telsiz konuşmalarından nasıl aç kaldıklarını o mağaralarda nasıl kaldıklarını çok iyi biliyoruz. Şu an Suriye sınırları içinde bir şekilde YPG ve PKK oradaki karışıklıktan istifade edip, o bölgede farklı bir oluşuma girmek istiyor. Biz buna Azez’de, Afrin’de, Carablus’ta, El Bab'da nasıl müsaade etmediysek buna bilmenizi isteriz ki Fırat’ın doğusunda da müsaade etmemiz mümkün değildir. Kim buna müsaade etmemizi, sessiz kalmamızı istiyorsa bilin ki geleceğimizle hesabı vardır. Biz güçlüyüz. Allah korusun. Ayağımız bir sekmeye başlarsa tepemize her yerden binecekleri aşikardır. Sevgili gençler. Biz size böyle bir Türkiye bırakamayız. Bedeli ne olursa olsun. Her an tehdit edilen, her an parmak sallanılan her an karşınızda sizi istediğimiz gibi idare ederiz diyen yüksekten konuşanları ayakları titreyen bir ülke bırakamayız. Ayakları üzerinde duran, etrafındaki coğrafyaya barışı huzuru getiren kucaklaştırabilen bir Türkiye bırakmalıyız. Biz büyük ve asil bir ülkeyiz."

TÜRKİYE’NİN KARŞISINDA KİMSE ŞIMARMASIN

Egemen bir devletin ne yapması gerekiyorsa onları yaptıklarını anlatan Bakan Soylu, politikalarının son derece doğru ve gerekli olduğunu söyledi. Yaşadıkları coğrafyanın tümüyle kardeş olduğunu ifade eden Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Güçlü olmak zorundayız. Bu coğrafya hataya tahammül edemez. O yüzden biz güçlü olmayız. Birlik içinde olmak zorundayız. Hiç kimsenin bir ülkedeki iktidarsızlığı fırsat bilerek fiili durum oluşturarak bir devlet kurmasına biz müsaade etmeyiz. Sınırlarımız içinde sürekli bizi rahatsız eden, evlatlarımı şehit eden bu örgüte bizim müsemma göstermemiz söz konusu değil. Bunu kaynağında kurutmaya kararlıyız ve bunu başaracağız. Türkiye terör karşıtı politikalarında en başından beri samimi ve kararlıdır. Suriye’de iç savaş noktasında ilkeli sivil hayatı öncelik edinen, terör ve teröristi muhatap almayan bir duruşu en başından beri sergilemiştir. Ancak şunu ifade etmek isterim. Türkiye karşısında hiç kimse şımaramaz. 40 yıldır Türkiye sınırları içinde terör faaliyetleri yapacaksın hem insani hem de birçok maliyeti oluşturacaksın, insanları göçe sürükleyip ceremesini Türkiye’ye çektireceksin, sonra biz bunun hesabını sormayacağız öyle mi? Biz bunun hesabını sorarız. Türkiye 15 Temmuz’dan beri tüm güvenlik problemlerini bütüncül bir yaklaşımla çözmektedir. Önümüzdeki süreçte de YPG ve PKK süreçleri bu işin son darbesi olacak. Batı'nın üzerinden de sonra anlayacaklar büyük bir yük almış olacağız. Onların boşluklarını tavsiye etmiş olacağız."

KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİRDİ

CHP’yi eleştiren bakan Soylu, şunları kaydetti:

"İktidar ve muhalefet arasında elbette ki eleştiri olur. Demokrasinin gereğidir. Bazen haklı bazen haksız söylemler olur ama özellikle siyaset, milli meseleler noktasında kimin yanında durduğuna iyi bakmalıdır. Dün ana muhalefet partisi liderinin bu konuyla ilgili yönelttiği soruya üzüldüğümü ifade etmek isterim. Terörün hesabını PKK’dan sormuyor. Suriye bağlantılarından ve bizden sormuş. PKK ile YPG’nin kim olduğunu bilmiyormuş gibi ona silah verip onu eğitenin, para verenin kim olduğunu bilmiyormuş gibi PKK’nın yerine Mehmetçikle yan yana omuz omuza mücadele eden oradaki Özgür Suriye Ordusunu konuşmuş. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni de onun üzerinden terör destekçisi konumuna getiriyor. Bu Türkiye’ye yapılan bir ayıptır ve yazıktır. Bu doğru değildir. Muhalefet yapabilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Biz insanız. Elbette eksikliklerimizi hatalarımız olabilir ama 40 yıldır bu konu bizim sırtımızda kamburdur. 40 yıl sonra bu gençlerimizin bu sorunlarla karşı karşıya kalmasına seyirci mi kalacağız. Şimdi tam fırsatını yakaladık. Türkiye’ye terörle bir şeyler ödememek isteyenlere bedel ödetme zamanıdır. Bunu yapabilme kabiliyetine sahibiz. Tutturmuşlar bizim orada ne işimiz var? Ben biliyorum orada ne işimiz olduğunu. Orada bir yapı oluşturmaya çalışacaklar, terör sınırımızda hakim olacak bizim orada ne işimiz var. Bizim orada istikbalimiz var. Bizim orada kardeşliğimiz var. Huzurumuz var. Bizim orada yıllardır Türkiye‘ye çektirmeye çalıştıkları meseleleri tamamen bitirme noktasında bir irademiz var. Binlerce kilometre öteden gelenlere sormuyorsun, Avrupa’dan gelenlere sormuyorsun ama namluyu Türkiye’ye çevirmiş oradaki Arap’ı da Kürt’ü de Türkmen’i de yerinden eden YPG/PKK ile mücadele eden Türkiye’ye bunun hesabını soruyorsun ve biz buna siyaset diyoruz. Türkiye’nin orada ne işi var diyenlere yeniden seslenmek istiyorum. Siz onu düşüne durun biz oraya gidip iki dakikada PKK’yı bitirip hemen geleceğiz, sorularınızı da cevaplayacağız."

Törenin ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, Mehmet Ali Şahin'e fahri doktora unvanını vererek, cübbe giydirdi. Bakan Soylu, Şahin'e belgesini verdi. 

  Kaynak: DHA
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  DİĞER SİYASET Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Fenerbahçe vs Kayserispor
 12/06/2020 Göztepe vs Trabzonspor
 13/06/2020 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 13/06/2020 Beşiktaş vs Antalyaspor
 13/06/2020 Yeni Malatyaspor vs Kasımpaşa
 14/06/2020 Gençlerbirliği vs Konyaspor
 14/06/2020 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
 14/06/2020 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 15/06/2020 Sivasspor vs Denizlispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/06/2020 Giresunspor vs İstanbulspor
 19/06/2020 Adana Demirspor vs Osmanlıspor FK
 19/06/2020 Altay vs Akhisarspor
 19/06/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 19/06/2020 BB Erzurumspor vs Eskişehirspor
 19/06/2020 Boluspor vs Altınordu
 19/06/2020 Giresunspor vs Adanaspor
 19/06/2020 İstanbulspor vs Hatayspor
 19/06/2020 Keçiörengücü vs Bursaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 18/07/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 18/07/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 18/07/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/07/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/07/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 18/07/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 18/07/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 25/07/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 18/07/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 18/07/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 18/07/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 18/07/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 18/07/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 18/07/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 18/07/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 18/07/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI