1xbet betist supertotobet

Bakan Çavuşoğlu: Almanya seyahat uyarısını gözden geçirmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman mevkidaşı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, sağlık alanında Türkiye ve Almanya’nın en iyiler arasında olduğunu belirterek, “Objektif kriterler konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda dünyada en iyilerinden bir tanesi Almanya bir tanesi de Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü de zaten hakkını teslim ediyor” dedi.
 Tarih: 02-07-2020 22:00:00
Bakan Çavuşoğlu: Almanya seyahat uyarısını gözden geçirmeli
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman mevkidaşı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, sağlık alanında Türkiye ve Almanya’nın en iyiler arasında olduğunu belirterek, “Objektif kriterler konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda dünyada en iyilerinden bir tanesi Almanya bir tanesi de Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü de zaten hakkını teslim ediyor” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ise Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na “Zorlaştırılmış seyahat koşullarına rağmen buraya gelmiş olmanızdan büyük mutluluk duyuyoruz. Avrupa Birliği dışında bizim dönem başkanlığımız kapsamında gelen ilk konuğumuzsunuz. Avrupa Birliği için Türkiye çok önemli bir muhataptır. Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Yakın Doğu, göç konusu ve tabi ki bundan dolayı gündemimiz oldukça yoğundu bugün. Bu konuşmalarımızı önümüzdeki haftalarda da sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: AB İLE DİYALOĞUMUZ İYİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Almanya’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı içerisinde, Türkiye-AB ilişkilerini daha sağlıklı bir şekilde geliştirmek istiyoruz. Esasen, AB’deki yeni yönetimden bu yana, daha iyi bir diyaloğumuzun olduğunu söyleyebilirim. Ursula von der Leyen’in Sayın Cumhurbaşkanımız ile olan temasları, gerekse benim Yüksek Temsilci Borell ile iyi bir diyaloğumuz var. Pazartesi günü Borrell tekrar Ankara’ya gelecek” dedi.

“SORUNLARI DİYALOGLA ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Almanya ile AB konusunda birlikte çalışmanın önemini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Bugünkü toplantımızda Almanya’nın dönem başkanlığından beklentilerimizi samimi bir ortamda dile getirdik, konuştuk. Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi, vize serbestliğinin hayata geçirilmesi gibi. Hepimizin ortak sorunu olan göç ve mülteci konusunda bundan sonraki süreçte iş birliğimizin geliştirilmesi, güncellenmesi gibi konuları ele aldık. Daha pozitif bir ortamda bu konularda ilerleme kat etmek istiyoruz. Bugün bu ilişkileri zehirleyen bazı konular var mı, var. Doğu Akdeniz konusu, Kıbrıs konusu, Ege konusu, bu konuda da Almanya’nın dönem başkanlığını üstlenmeden bazı arabuluculuk girişimleri oldu ve biz de bu girişimlere olumlu yaklaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile telefonda görüşmesi de bunun bir neticesidir. Biz Yunanistan dahil herkesle diyalog içerisinde ve iş birliği anlayışı içerisinde olmak istiyoruz bundan sonraki süreçte. Karşılıklı saygı ve çıkar temelinde var olan sorunların da diyalog yoluyla çözülmesini istiyoruz. Biz kimsenin hakkını hukukunu inkar etmiyoruz. Kimse de Türkiye’yi bu konularda dışlamaya çalışmasın diyoruz. Her zaman bu yaklaşımımızı sürdürüyoruz.”

“SURİYE’DE KALICI BİR BARIŞI GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Suriye konusunda kalıcı barış ve istikrarın önemine değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Suriye’de kalıcı bir barış, istikrar önemli. Avrupa Birliği’nin bundan sonraki süreçte insanı yardımlar başta olmak üzere, oynayabileceği önemli roller var. Suriye konusunda 4’lü mekanizmalarımız var, Rusya, Almanya ve Fransa. Aynı şekilde iki gün önce yine Avrupa Birliği’nin düzenlediği Brüksel Konferansı’na katıldık. Dün Astana görüşmelerinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Putin ve Ruhani ile bu konuları ele aldı. Ateşkesin tesis edilmesi ama esas olarak da siyasi sürecin hızlandırılması önemli. Anayasa Komisyonunun Ağustos’taki toplantısına önem veriyoruz. BM çatısı altında, AB’nin de destekleriyle Suriye’de kalıcı bir barışı getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“LİBYA’DA TEK ÇÖZÜM SİYASİ ÇÖZÜMDÜR”

Libya’da kalıcı bir ateşkes ve siyasi çözümden yana olduklarını belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Tek çözüm siyasi çözümdür. Bugüne kadar tüm çabalarımıza rağmen ateşkese yanaşmayan bir Hafter’in olduğunu gördük. Net bir şekilde Berlin’de gördük. Berlin Konferansı’nın başarısı için Türkiye olarak tüm hazırlık toplantılarının yanında, ateşkesin tesis edilmesi konusunda özellikle Sarrac yönetiminin ikna edilmesi konusunda çok önemli roller üstlendik. Berlin Konferansı’nda neler olduğunu bu konuda en çok çaba sarf eden Dostum Heiko ve Sayın Şansölye Merkel gördü. Yani Hafter’in olumsuz tutumunu. Şu anda geldiğimiz noktada da aynı şeyi söylüyoruz. En iyi çözüm siyasi çözümdür. Bir an önce ateşkesin tesis edilmesi gerekiyor. Ateşkesin de kalıcı ve bağlayıcı olması gerekiyor. Bu konuda meşru yönetimin de bazı şartları var. Sonuç odaklı bir siyasi süreçle ilgili yol haritasının da ortaya konması lazım ki bu ateşkes kalıcı olsun.  Tüm bu konularda Almanya ile dostum Heiko ile ve diğer ülkelerle çalışmak isteriz. Buna Fransa da dahil. Yeter ki meşruiyetten yana olalım, yeter ki darbecileri desteklemeyelim, Libya’nın bölünmesine karşı olalım. Burada NATO’nun endişelerini de bizim iyi anlamamız lazım ve bu endişeleri de karşılayacak bir istikrara ve huzura Libya’yı kavuşturmamız gerekiyor. Bu konuda birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

“ALMAN UZMANLARI DAVET ETTİK”

Almanya’nın en önemli ticari ortak olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “36 milyar dolara yakın ticaret hacmimiz var ve dengeli bir ticaret hacmi olduğunu söyleyebilirim. Turizm önemli bir sektör ve bugün bunu da enine boyuna ele aldık. Biz güvenli bir ortamda, sağlıklı bir ortamda Almanya ve diğer ülkelerden gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Tüm tedbirlerimizi aldık. Tüm tesislerimiz, havaalanları, transferler, oteller dahil hepsinin sertifikasyonu yapıldı. Almanya’da uzmanlardan oluşan bir heyeti de çok önceden davet etmiştik. Tabi burada önemli olan, Almanya’nın burada seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Objektif veriler çerçevesinde geçirmesi lazım. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Bu sadece bizim sektörümüz değil, Alman turizm sektörü için de çok önemli” dedi.

“SAĞLIK KONUSUNDA EN İYİLERDEN BİR TANESİ TÜRKİYE, BİR TANESİ ALMANYA”

Son verileri Bakan Heiko Mass’a ilettiklerini belirten Çavuşoğlu “Objektif kriterler konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda dünyada en iyilerinden bir tanesi Almanya bir tanesi de Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü de zaten hakkını teslim ediyor. Almanya’da, dünyada basın kuruluşları Türkiye’nin bu anlamdaki başarısını takdir ediyor. Avrupa Birliği’nin listesinin de objektif kriterler çerçevesinde belirlenmesi gerekiyor. Ülkeleri saymayacağım ama hiçbir verinin olmadığı, şeffaflığın olmadığı bazı ülkeler bu listede var. Bir ülkenin lehine ya da aleyhine karar almak bizleri yanıltabilir. Bizi yanlış yerlere götürebilir. Geçen sene 5 milyondan fazla Alman turisti ülkemizde ağırladık. Hepsi de büyük bir memnuniyetle Almanya’ya geri döndüler. Evet turizm önemli, sektör önemli, gelir de elde etmemiz lazım ama hepimiz için en önemli olan şey insanlarımızın sağlığıdır. Bizim açımızdan Türk vatandaşıyla Alman vatandaşının veya başka bir ülkenin vatandaşının arasında bir ayrım olamaz. Hepsinin sağlığı önemli ve bunu da temin etmek için tedbirlerimizi aldık, hazırız. İnşallah yakın zamanda Almanya’dan ve diğer ülkelerden de turistleri ülkemizde huzur içinde, sağlık içinde ağırlayacağız” dedi.  

BAKAN MASS: SURİYE ÇÖZÜMÜNDE TÜRKİYE’NİN ROLÜ BÜYÜK

Bakan Mass, Türkiye’nin Suriye’deki rolünün büyük olduğunu ifade ederek, “Söz konusu olan ateşkesin İdlib’de sürdüğünü görüyoruz ama yine de askeri çatışmalar var. Bunun gerçek anlamda yeni bir taarruza dönüşmemesi için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Almanya olarak Suriye’deki mağdurlar için 8 milyar Euro sunmuş bulunuyoruz. Bu yardımın Suirye’ye gerçekten erişebilmesi için sınır ötesi yardımları sürdürmemiz gerekiyor. Suriye’deki sorunun tabi ki çözümü çok büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin bu bağlamda çok önemli bir rolü var ve bunu bugün ele almamız çok iyi oldu” ifadelerini kullandı.

“LİBYA İÇİN BERLİN LİBYA KONFERANSI’NDA UZLAŞTIĞIMIZ ŞEKİLDE İLERLEMEK GEREKİYOR”

Almanya Dışişleri Bakanı Mass Libya’daki 5+5 görüşmelerine değinerek “Libya açısından bir ateşkes anlaşmasının sağlanmasında da prensip olarak aynı görüşleri savunuyoruz. Silah ambargosunun yerine getirilmesi gerekiyor ve Avrupa Birliği’nin misyonu da çok önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bunun için Berlin Libya Konferansı’nda Ocak ayında kararlaştırmış olduğumuz gibi bu doğrultuda hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

“ALMANYA’DAN TÜRKİYE GİTMEK İSTEYEN TÜRKLER RAHATLIKLA SEYAHAT EDEBİLİR”

Bakan Mass turizm konusunda ise “Koronavirüs (Covid-19) kapsamında güvenli bir turizmin nasıl sağlanacağını ele aldık. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Almanya bunu Avrupa Birliği kapsamında ele almak istiyor. Avrupa genelinde bu konuda görüş birliği sağlayabilirsek, virüsün yayılmasını kontrol altına alabiliriz. İnsanların, Avrupa’daki vatandaşların nereye gidebileceğini, nereye gidemeyeceğini tam olarak anlamaları ve görmeleri gerekiyor. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı. Daha başka adımlar da olacaktır. Bölgesel sayıların gelecekte çok önemli olacağı konusunda görüş birliği sağladık. Uluslararası çerçevede Avrupa genelinde bir çerçeve oluşturmuş bulunuyoruz ve bu kapsamda hareket etmek istiyoruz. Genel olarak Dışişleri Bakanlığı’nın çıkardığı seyahat uyarısı, Türkiye’ye seyahat açısından, aile ziyaretleri, yakınlarını, akrabalarını ziyaret etmek isteyenler için geçerli değildir. Onlar rahatlıkla gidip gelebilirler” ifadelerini kullandı.

 

  Kaynak: DHA
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  DİĞER SİYASET Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 34 20 5 9 65 34 69 +31
2 Trabzonspor 34 18 5 11 76 42 65 +34
3 Beşiktaş 34 19 10 5 59 40 62 +19
4 Sivasspor 34 17 8 9 55 38 60 +17
5 Alanyaspor 34 16 9 9 61 37 57 +24
6 Galatasaray 34 15 8 11 55 37 56 +18
7 Fenerbahçe 34 15 11 8 58 46 53 +12
8 Gaziantep FK 34 11 10 13 49 50 46 -1
9 Antalyaspor 34 11 11 12 41 52 45 -11
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 53 58 43 -5
11 Göztepe 34 11 14 9 44 49 42 -5
12 Gençlerbirliği 34 9 16 9 39 56 36 -17
13 Konyaspor 34 8 14 12 36 52 36 -16
14 Denizlispor 34 9 17 8 31 48 35 -17
15 Çaykur Rizespor 34 10 19 5 38 57 35 -19
16 Yeni Malatyaspor 34 8 18 8 44 51 32 -7
17 Kayserispor 34 8 18 8 40 72 32 -32
18 MKE Ankaragücü 34 7 16 11 31 56 32 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 19 6 9 48 28 66 +20
2 BB Erzurumspor 34 18 8 8 42 26 62 +16
3 Adana Demirspor 34 17 7 10 71 43 61 +28
4 Akhisarspor 34 16 9 9 46 39 57 +7
5 Fatih Karagümrük 34 15 8 11 53 39 56 +14
6 Bursaspor 34 17 9 8 49 41 56 +8
7 Altay 34 14 8 12 48 37 54 +11
8 Keçiörengücü 34 13 10 11 33 28 50 +5
9 Ümraniyespor 34 12 14 8 48 51 44 -3
10 Menemenspor 34 11 12 11 42 46 44 -4
11 Giresunspor 34 12 14 8 39 47 44 -8
12 İstanbulspor 34 9 12 13 45 43 40 +2
13 Balıkesirspor 34 9 14 11 36 48 38 -12
14 Altınordu 34 8 13 13 37 44 37 -7
15 Boluspor 34 6 13 15 30 41 33 -11
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 41 56 30 -15
17 Adanaspor 34 3 19 12 30 55 21 -25
18 Eskişehirspor 34 7 21 6 34 60 12 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/07/2020 Kasımpaşa 3 - 2 Başakşehir FK
 25/07/2020 Göztepe 3 - 1 Sivasspor
 25/07/2020 Kayserispor 1 - 2 Trabzonspor
 25/07/2020 Konyaspor 2 - 3 Alanyaspor
 25/07/2020 Denizlispor 0 - 1 MKE Ankaragücü
 25/07/2020 Gençlerbirliği 0 - 3 Beşiktaş
 25/07/2020 Yeni Malatyaspor 0 - 1 Gaziantep FK
 25/07/2020 Fenerbahçe 3 - 1 Çaykur Rizespor
 24/07/2020 Antalyaspor 2 - 2 Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/07/2020 Osmanlıspor FK 4 - 3 Balıkesirspor
 19/07/2020 Eskişehirspor 0 - 3 Boluspor
 18/07/2020 Adana Demirspor 3 - 0 İstanbulspor
 18/07/2020 Hatayspor 3 - 1 Bursaspor
 18/07/2020 Akhisarspor 3 - 4 Ankara Keçiörengücü
 18/07/2020 Giresunspor 1 - 2 Altay
 18/07/2020 BB Erzurumspor 4 - 1 Ümraniyespor
 18/07/2020 Fatih Karagümrük 3 - 0 Adanaspor
 17/07/2020 Menemenspor 1 - 1 Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI