ASEL BEREN’İN AZMİ, SEVGİNİN GÜCÜ

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ’NE DEVAM EDEN 7 YAŞINDAKİ ASEL BEREN KESKİN, TEDAVİ VE REHABİLİTASYON SÜRECİYLE KISA SÜREDE HAYATA TUTUNDU
 Tarih: 24-06-2024 11:13:40
ASEL BEREN’İN AZMİ, SEVGİNİN GÜCÜ

Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi’ne devam eden 7 yaşındaki Asel Beren Keskin,  tazmiyle ve öğretmen ile  eğitmenlerinin sevgisiyle hayata tutunmayı başardı

Asel Beren Keskin’in tedavi sürecini yakından takip eden Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez, “Asel Beren’in azmi bizi de çok şaşırttı. Arkadaşlarımızın sevgiyle yaklaşması onun hayata yeniden gülümsemesine neden oldu” dedi.

2017 yılında dünyaya gelen ve 15 aylıkken kusma ve denge bozukluğu nedeniyle yapılan tetkikler sonucunda beyninde tümör olduğu tespit edilen Asel Beren, başarılı bir ameliyatla geçirdi. 2020 yılında beyinde tümörün nüksetmesi üzerine ikince kez ameliyat edilen küçük kıza,  bu sefer de epilepsi teşhisi konuldu. Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi’nde azmiyle hayata tutunan Asel Beren Keskin’i ayağa kaldıran ise öğretmenleri ve eğitmenlerinin sevgisi oldu.

YAŞI 7 ZEKA YAŞI 2

Bir kamu kurumunda çalışan baba Serkan ve ev hanımı annesi Nazife Keskin, kızlarının fizik tedavi, fizyoterapi, duyu bütünleme, psikolojik danışmanlık, rehberlik ve bireysel eğitimler ile rehabilitasyon hizmeti alabilmesi için Çekmeköy Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde başvurdular. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kısa sürede hayata tutunan Asel Beren Keskin, haftada iki saat eğitim almaya devam ediyor.

Okulların tatil olmasıyla birlikte tedavi sürecini haftada ikiye çıkardıklarını belirten Belediye Başkanı Çerkez, “Engelsiz Yaşam Merkezi’nde alanında profesyonel eğitmenlerimiz ve yöneticilerimizin olağanüstü gayretleriyle Asel Beren gibi yavrularımıza hizmet veriyoruz. Bu merkez, Türkiye’nin en önemli yaşam merkezlerinden birisi.  İlk başladığında annesi hariç kimseyle iletişim kurmuyordu. Kaygı ve ağlama nöbetleri oluyordu” diye konuştu.

BANA YEMEK YAPIP, ÇAY ISMARLADI

Merkeze geldiğinde çocuğun kendini ifade etmede sorunlar yaşadığını belirten Başkan Çerkez, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Akademik becerileri yok denecek kadar azdı. Şimdi tüm bunları yapmaya başladı. Sosyalleşme ve iletişim konularında kendini kasıyordu. Bu yönde aldığı eğitimler sayesinde şimdi tüm bunları çok rahat yapabiliyor. Hatta bizim merkezi ziyaret ettiğimde Asel Beren bana, oyuncaklarıyla yemek pişirip, çay ısmarladı. Hayatın her alanında sevgiyle yapılan her iş mutlaka karşılığını buluyor. Biz bu merkezde Asel Beren gibi çok sayıda yavrumuza önemli katkılarda bulunuyoruz.”

DERS DİNLEYİP, ARKADAŞLARIYLA OYUN OYNUYOR

Yaşıtlarıyla iletişim kurup, oyunlar oynadığını belirten Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi İdari İşler Koordinatörü Belma Yıldırım ve Eğitim Koordinatörü Şeyma Metin, “Yaşıtları ile anaokuluna gidiyor. Kendi ihtiyaçlarını anlatan cümleler kurabiliyor. Eskiden annesinden hiç ayrılmazdı. Şimdi anneden bağımsız oyunlar oynayıp, vakit geçirebiliyor. Öğretmenlerini dikkatli dinleyip, derslere katılabiliyor” dedi.

AYAKTA DURAMIYORDU, KENDİ YÜRÜYOR

Asel’in, her iki bacağında ve gövdesinde denge bozukluğu ve kas güçsüzlüğü olduğu ayakta durmakta büyük zorluk çektiğini belirten fizyoterapist Ulaş Can Sever  de şunları dile getirdi:

“Fizyoterapi süreciyle birlikte gövde kontrolü sağlandı. Şu an kalça ve bacaklarda kontrollü çalışmaya devam ediyoruz. Oturma güçlüğü yaşayan Asel Beren şimdi kendi başına ayakta durup, yürümede sorun yaşamıyor. Bundan sonraki amacımız Asel Beren’in günlük yaşam aktivitelerini tek başına yürütecek seviyeye getirmek. Hayat kalitesini yükseltmek.”

BİZİM İÇİN BİR MUCİZE

Bir kızı daha olan anne Nazife Keskin ise, kızının Engelsiz Yaşam Merkezi’ne başladıktan sonra kısa bir sürede bu kadar gelişim göstermesinin kendisini de güçlendirdiğini söyledi.

Nazife Keskin, “ Özellikle ameliyatlardan sonraki süreç bizim için tam bir mucize oldu. Çekmeköy Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitmenlerin bize karşı yaklaşımları, sabırla uygulanan tedaviler olağanüstü. Bizi hayata yeniden bağladı bu süreç. Çekmeköy Belediyesi’ne ve Başkanımız Orhan Çerkez’e çok teşekkür ediyorum. Eğitmenlerden sık sık bilgi alıp, tedavi sürecini takip ediyor, eğitim merkezine gelerek Asel’le vakit geçirdi. Benim güzel kızım başkana oyuncaklarıyla yemek yapıp, çay ısmarladı” şeklinde konuştu.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇEKMEKÖY Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI