1xbet betist supertotobet
Ümit SANLAV
  Güncelleme: 01-05-2020 13:58:00   27-04-2020 12:57:00

KORONAVİRÜS'ÜN DİJİTAL ÖĞRETİLERİ 1. BÖLÜM

Teknolojinin ve üretimin beşiği Çin'de başlayıp, küresel bir felaket olarak Dünyada ve Türkiye'de de hızla yayılan Koronavirüs olarak bahsi geçen Covid-19, hayatın her alanına dair pek çok öğretiyi bizlere kazandırdı. Hayatın her alanında olması gereken hijyen kuralları, sosyal mesafe ve bağışıklık sitemimizi güçlendirmek temel kazanımlarımız olmakla beraber, iletişimde teknoloji ve sosyal medyanın doğru kullanımı konusunun ne kadar önemli olduğunu da idrak ettik.

Bilgisayarın çocuklar için sadece oyun değil, bir eğitim aracı olduğunu; Fatih Projesinin tablet edinme projesi değil, dopdolu bir eğitim içeriği olduğunu; sosyal medyanın gizli narsisizm, teşhircilik, stalk duygularımızı tatmin ettiğimiz mecralar değil, sevdiklerimizle iletşim kurabileceğimiz mecralar olduğunu; internetin sınırsız -meşru ya da gayri meşru- alemlere akıp boşa zaman harcatarak bizleri tüketen değil, hayatta kalmamızı mümkün kılan yaşamsal bir gereklilik olduğunu anladık. Kısacası yııllardan beri anlatmaya çalıştığımız, Teknolojiyi, İnterneti ve Sosyal Medyayı doğru olarak kullanmayı Koronavirüs'ün dijital öğretileri ile anlamış olduk. Peki nedir bu öğretiler:

#EvdeKal Uzaktan Eğitimle  

Yıllarca emek verdğimiz ve bu sene 7. düzenlediğimiz Eğitim Teknolojileri Zirvesi etkinliklerimizde sürekli ifade etmiş olduğumuz eğitimde dijital dönüşüm zorunluluğunun en önemli maddelerinden biri Uzaktan Eğitim.

UNESCO’nun Mart ayındaki yayınında koronavirüsün dünya genelinde 363 milyon öğrenciyi ve 57.8 milyon yüksek öğretim öğrencisini etkilediği ifade edildi. Dünyadaki her beş öğrenciden biri COVID-19 krizi nedeniyle okula gidemiyor ve bu oran yüksek öğretimde ise her dört öğrenciden biri seviyesine kadar düşüyor. Dünya genelinde 15 ülkede salgın nedeniyle okullarda eğitim öğretime ara verildi. Eğitimin aksamasını önlemek, uzaktan eğitim programlarının, çeşitli uygulama ve platformların etkili şekilde kullanılmasına bağlı. Önerebileceğim bazı açık eğitim uygulamaları ve platformları:

APPLE: Eğitimcilere ilham verecek bir dizi ipucunu, öyküyü ve diğer yararlı materyallerini bir arada sunduğu bir platform hazırladı.

CLASSDOJO: Sınıf toplulukları oluşturmak için öğretmenleri öğrenciler ve velilerle bağlayan ücretsiz bir uygulama. Öğretmenler, ebeveynlerle fotoğraf, video, duyuru ve anlık mesaj paylaşarak velileri sınıf deneyimine taşıyabilir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ClassDojo’nun Türkçe dil desteği bulunmakta.

COURSERA: Dünyanın önde gelen üniversitelerinden ve kurumlarından çevrimiçi kurslara erişim sağlıyor.

EDX: Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından ücretsiz çevrimiçi kurslara erişim sağlıyor.

FUTURE LEARN: Dünyanın önde gelen üniversitelerinden ücretsiz çevrimiçi kurslara erişebileceğiniz bir platformdur.

GLOBAL DIJITAL KÜTÜPHANE: Dijital hikaye kitapları ve birden fazla dilde mevcut diğer okuma materyalleri sunarak dünya çapında erken okuryazarlığı teşvik eden dijital bir kütüphane. UNESCO, dünya çapında dijital erken sınıf okumaları için Küresel Dijital Kütüphaneyi tanıtmak için Norveç Kalkınma İşbirliği Ajansı (Norad) ile birlikte çalışmaktadır. GDL mevcut yüksek kaliteli açık eğitim okuma kaynaklarını toplayıp bunları web, mobil ve basılı olarak kullanılabilir hale getirmektedir. GDL şu anda 43 dilde kaynaklar sunsa da Türkçe kaynaklar bulunmamaktadır. Türkçe kaynaklara 75.000’den fazla kitabı bünyesinde barındıran QR Kütüphane üzerinden erişebilirsiniz.

GLOBED: Achieve3000, Learning A-Z, BrainPOP, Tigtag, CodeMonkey, English Central ve Tumble Books gibi çeşitli eğitim teknolojileri ürünlerini içerir. Ayrıca BrainPOP korona virüs nedeniyle okulları kapanan okullar için ücretsiz hizmet sunmaktadır.

ICT IN EDUCATION TOOLKIT: Eğitim materyalleri hazırlayan, planlayan ve uygulayan kişiler için Bilgi ve İletişim Teknolojileri tarafından geliştirilen eğitim geliştirme programlarını formüle etmek, planlamak ve değerlendirmek için sistematik bir süreç sağlar.

KHAN ACADEMY: Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ücretsiz çevrimiçi dersler sunan bir platformdur.

KOLIBRI EDUCATION: Öğrenci ve ebeveyn işbirliği sağlayan ücretsiz öğrenme platformudur.

ITUNES U: Apple tarafından hazırlanan dünyanın en büyük ücretsiz eğitim portalıdır.

MINDSPARK: Mindspark, çocukların Matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir çevrimiçi bir platformdur, her çocuğun kendi ihtiyaçlarına dayalı bir öğrenme yolunu takip etmesini sağlar. Mindpark, COVID-19 yüzünden okulu kapanan öğrencilere 60 gün ücretsiz hizmet vermektedir.

QR KÜTÜPHANE: Türkiye'nin en büyük dijital kütüphanesi ve okuma platformudur.

OXFORD UNIVERSITY PRESS: OUP kapanan okulları ve üniversitelere yardımcı olmak amacıyla "Teaching Online" ve "Blended Learning" eğitimlerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

PEARSON ONLINE ENGLISH: İngilizce öğrenme platformudur. Ayrıca Pearson Professional platformunda günümüz ve geleceğin dünyasında en fazla gündemde olan iş alanlarını kapsayan çeşitli çevrimiçi içerikler bulunmaktadır. Kapanan okul ve üniversiteler için Pearson ücretsiz kaynaklar sunmaktadır.

SMART LEARNING SUITE ONLINE: Öğrencileri, öğretmenleri ve cihazları birbirine bağlayan, dersleri zenginleştirici öğrenme deneyimlerine dönüştüren bulut tabanlı bir sınıf aracıdır. Uzaktan eğitimi desteklemek üzere Notebook yazılımının online kısmı ücretsiz olarak eğitimcilerin kullanımına açıktır.

SOCRATIVE: 31 Temmuz 2020’ye kadar tamamen ücretsiz olacak olan Socrative; öğretmen, öğrenci ve veli işbirliği ile yüz yüze öğrenme ve geri bildirim sağlıyor.

ZOOM: Yaygın olarak kullanılan video konferans ve iletişim sistemdir. Düşük internet hızlarında bile kesintisiz ve kaliteli video bağlantısı, ekran, dosya paylaşımı gibi birçok özellik sunar. Ayrıca mobil cihazlardan erişim imkanı bulunmaktadır.

GOOGLE HANGOUTS MEET:  Kurumların video konferanslara ev sahipliği yapması için bir kerede 100 katılımcıya kadar destekleyebilen bir platformdur. Hızlı, pratik arayüzü ve akıllı katılımcı yönetimi bulunmaktadır.

SKYPE: İnternet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan Skye görüntülü ve sesli görüşmeler için 50 kişiye kadar destek sunmaktadır.

ETZ CAMPUS. UNESCO'nun sürdürülebilir kalkınma amaçlarından ilham alarak hazırlanan ve ücretsiz bir platform olan ETZ Campus üzerinden kurumlar, ya da ürünlerle ilgili duyurularda yapılabilmekte. Sisteme giriş yaparak video, PDF ya da PowerPoint dosyası yüklenebilmekte.

#EvdeKal güvenli alışveriş yap, #MağdurOlma

Koronavirüs'ün dijital öğretilrinden biri de, yaşama tutunmamızı sağlayan #evdekal kampanyalarını gerçekleştirirken, yaşamımızı idame ettirmemizi sağlayan temel alışverişlerimiz de dahil bir çok işi çevrim içi platformlar üzerinden görmemiz gerekliliğidir. 

Peki yaşamızı idame ettirmek için internet üzerinden yapacağımız alışverişlerde nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

SSL SERTIFIKASI: İnternet üzerinden alışveriş yaparken, alışveriş yaptığımız sitenin SSL sertifikası olmasına özen gösterelim. SSL sertifikası güvenli alışverişte en önemli ilk adımdır. Adres çubuğunda, asma kilide benzer, yeşil ya da gri renkli bir bilgilendirme işareti vardır. Sitenin kimliğini doğrulayan sertifikadır, bir anlamda o sitenin künyesidir, kurumsallığın ilk adımıdır. Alıcıdan, sunucuya gönderilen bilgileri şifreler, bilgileri sadece alıcı ile sunucu görebilir.

3D SECURITY: Kredi Kartınızla yapacağınız alışverişlerde 3D secure şifrelemesi olan siteleri kullanın; çünkü bu durumlarda telefonunuza tek kullanımlık kod gelecektir ve sizin dışınızda farklı kimse, sizin kartınızla ödeme yapamaz.

GOOGLE VE SOSYAL MEDYADAN ARAŞTIRIN: Alışveriş yapacağınız kuruluşa dair bilgi ve referansları Google ve sosyal medyadan araştırın. Şikayetleri, iletişim bilgilerini, sosyal medya mecralarında yer alan kullanıcı yorumlarını inceleyin.

AŞIRI UCUZ FIYATLARA DIKKAT: Rekat içinde ufak tefek fiyat kırılımları normal gözükse de, hiç kimse kimseye durup dururken çok büyük iyilikler yapmaz. Ayrıca her kalite standartlarındaki tüm hizmetlerin, taban ve tavan fiyatları üç aşağı beş yukarı bellidir. Şayet aşırı ucuz ise büyük ihtimalle sorun vardır.

DÜŞÜK LİMİTLİ SANAL KART OLUŞTURULMALI: Kurye veya firma görevlisi ile sosyal mesafe ihlalinde bulunmadan alışverişi güvenli şekilde tamamlamak için kapıda ödeme değil, Online Ödeme tercih edilmelidir. Online ödemelerde düşük limitli sanal kart oluşturmakta fayda var.

#Evdekal #UzaktanSev #UzaktanÇalış

Einstein'in meşhur sözü vardır; "Korkarım bir gün teknolojik iletişim beşeri iletişimin önüne geçecek ve aptal bir nesil olacak" der. İşte bugün o sözü bir süreliğine rafa kaldıracağımız, kapten sevgilimizi beşeri iletişimle değil, sosyal medya mecraları ile uzaktan göstereceğimiz günler yaşamaktayız. Büyüklerimizin ellerini öpmeyecek, sevgilimizle el ele tutuşmayacak, dostlarımızla kucaklaşmayacak, iş görüşmelerimizi muhatabımızın gözlerinin içine bakarak değil, çözüm önerilerimizi kelimelere dökerek uzaktan ifade edeceğiz.

İbn Haldun'un özellikle bu günlerde aklımızdan hiç çıkartmamamız gereken şu veciz sözü ile vedalaşalım; ‘Kıtlık zamanlarında insanları açlık değil, bolluk zamanlarında alışmış oldukları tokluk öldürür.’    DEVAMI HAFTAYA

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Fenerbahçe vs Kayserispor
 12/06/2020 Göztepe vs Trabzonspor
 13/06/2020 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 13/06/2020 Beşiktaş vs Antalyaspor
 13/06/2020 Yeni Malatyaspor vs Kasımpaşa
 14/06/2020 Gençlerbirliği vs Konyaspor
 14/06/2020 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
 14/06/2020 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 15/06/2020 Sivasspor vs Denizlispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/06/2020 Giresunspor vs İstanbulspor
 19/06/2020 Adana Demirspor vs Osmanlıspor FK
 19/06/2020 Altay vs Akhisarspor
 19/06/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 19/06/2020 BB Erzurumspor vs Eskişehirspor
 19/06/2020 Boluspor vs Altınordu
 19/06/2020 Giresunspor vs Adanaspor
 19/06/2020 İstanbulspor vs Hatayspor
 19/06/2020 Keçiörengücü vs Bursaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 18/07/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 18/07/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 18/07/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/07/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/07/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 18/07/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 18/07/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 25/07/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 18/07/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 18/07/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 18/07/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 18/07/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 18/07/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 18/07/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 18/07/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 18/07/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI