“V. ULUSLAR ARASI MASALİSTANBUL” FESTİVALİ, KÜÇÜKÇEKMECE’DE BAŞLADI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ BAŞKAN YARDIMCISI AYGÜN: “FESTİVALİMİZİ UZUN YILLARDIR ZULÜM GÖREN FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİYORUZ”
 Tarih: 05-06-2024 14:53:25
“V. ULUSLAR ARASI MASALİSTANBUL” FESTİVALİ, KÜÇÜKÇEKMECE’DE BAŞLADI

Küçükçekmece Belediyesi ve Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği  “V. Uluslar Arası Masalİstanbul” Festivali, Göl Kenarı Amfi Tiyatro’da başladı. Clown ve Sirk Sanatlar Grubu’nun müzikal gösterisi eşliğinde yürüyüşle başlayan festivalin açılışına, çocuklar büyük ilgi gösterirken, renkli görüntüler ortaya çıktı.

Bu yıl “ Barış Masalları’ temasıyla beşinci yaşını kutlayan ‘Masalİstanbul’un açılış programına Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Aygün, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Deniz Gürbey, birim müdürleri, ülkemizden ve İran ve Marakeş’ten gelen masal anlatıcıları, masal severler  ve  sanatseverler katıldı.

5 gün boyunca masallarla kalplere barış tohumları ekmeye hazırlanan festivalin açılışında Küçükçekmece Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi ilgiyle izlenirken, Luxus grubu da konser verdi. Masal anlatıcıları da barış masallarıyla çocuklarla buluştu.

BU YILKİ FESTİVALİ FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİYORUZ

Festivalin barış teması yönüyle önemine değinen Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Aygün,  festivalin her yıl yeni bir temayla, yeni bir sosyal mesajla düzenlendiğini ifade ederek, Küçükçekmece’den dünyaya barış masalları gideceğini söyledi.

Gökhan Aygün, “Kıymetli masal anlatıcılarımız bu yıl Küçükçekmece’nin çeşitli noktalarında barış masalları anlatacaklar. Bu yıl ki temayı ayrıca çok önemsiyoruz. Festivalimizi uzun yıllardır zulüm gören Filistinli çocuklara armağan ediyoruz. Festivale katkı ve katılım sağlayan masal anlatıcılarımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BARIŞ GÜVERCİNİNİ KÜÇÜKÇEKMECE’NİN SEMALARINDA HAVALANDIRMAK İSTİYORUZ

Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Nazlı Çevik Azazi ise Masalİstanbul’un, Küçükçekmece Belediyesi için tasarlananuluslararası bir festival olduğuna işaret ederek, “ Dünyanın yanıp kavrulan birçok köşesi var. Gelen acı haberlerle hepimizin yüreği yanıyor. Konu olarak bu yüzden barışı seçtik.  Biz de masallarımızla bir umut olmak istedik. Küçükçekmece’nin sokaklarında, parklarında, meydanlarında barış masalları anlatalım istedik. Barış güvercinini Küçükçekmece’nin semalarında havalandırmak istiyoruz. Bize bu fırsatı sağlayan Başkan Kemal Çebi’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

 Barışa olan ihtiyacın kendisini elzem bir şekilde hissettirdiği şu günlerde insanlığı umuda ve adalete davet edecek festival kapsamında, masal anlatıcıları, Küçükçekmece’nin parklarını, sokaklarını, meydanlarını ve kültür merkezlerini şenlendirecek. 8 Haziran Cumartesi gününe kadar devam edecek festivalde, Küçükçekmece Kanarya Mahallesi, Selçuklu Park, Cennet Meydan, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi, Tevfikbey Mahallesi Rafet Uçankuş Parkı, Seyir Parkı, Güzel Sanatlar Akademisi masallarla buluşma noktası olacak.

Festivalde anlatıcılar, Küçükçekmece Belediyesi Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nde özel çocuklarla buluşarak, rehabilitasyon öğrencilerine özel masallar anlatacak.Festival kapsamında, atölyeler, eğitimler, seminerler, konferanslar da düzenlenecek.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER K.ÇEKMECE Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI