TUZLA’DA TÜRK MUTFAĞI HAFTASI

TUZLA BELEDİYESİ TARAFINDAN MANAV TÜRKLERİ MUTFAĞI VE KÜLTÜR ŞÖLENİ DÜZENLENDİ
 Tarih: 23-05-2024 14:33:31
TUZLA’DA TÜRK MUTFAĞI HAFTASI

Tuzla’da 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası’na özel Manav Türkleri Mutfağı ve Kültür Şöleni düzenlendi.

Tuzla Belediyesi tarafından ilçede yaşayan Manav Türkleri'nin kültürlerini korumak amacıyla Şelale Eğitim Park’ında düzenlenen şölende, birbirinden güzel yöresel tatlar vatandaşlarla buluşturuldu

İlçede özellikle Aydınlı ve Tepeören mahallelerinde yoğun olarak yaşayan Manav Türkleri’nin kültürünü korumak ve daha geniş kitlelere duyurmak amacıyla Manav düzenlenen şölende  Manav kadınlarının  yaptıkları iç pilav, erik aşı çorbası,  zerde, mancarlı pide, lokum, kabaklı börek, soğanlı kaplama, oturtma tatlısı, sarma, ev baklavası gibi yöresel yemekler vatandaşlara ikram edildi.

Şölene, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl, İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Çangır, Marmara Bölgesi Manav Türkleri Federasyonu Başkanı Ergin Şirin, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neval Konuk Halaçoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney şölende yaptığı konuşmada Manav Türkleri’nin çok değerli olduğunu belirterek, bir arada olmalarının öneminden bahsetti.

 

 

BAŞKAN EREN ALİ BİNGÖL: KENDİMİ YARI MANAV TÜRKÜ OLARAK HİSSEDİYORUM

Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl,  Aydınlı Mahallesi’nde doğduğunu ve   Manav Türkleri’nin arasında büyüdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

“Az sonra tadacağımız yemekleri yiyerek büyümüş biri olarak, Manav Türkü yaşıtlarımla top oynamış biri olarak sizi tanıyorum. Kendimi de yarı Manav Türkü olarak hissediyorum. Sizlere layık bir belediyecilik yapacağız. Manav Türklerinin diyarına hoş geldiniz, unutmayacağız. Onların yörelerinde ve kültürlerinde yaşamaya devam edeceğiz. Sizin burada çok kıymetli bir tarihiniz var, onu geliştirip koruyan pozisyonda olacağız. Kendimi size, kültürünüzü de bizim belediyeye emanet ediyorum.”

Doç. Dr. Neval Konuk Halaçoğlu ise Manav Türklerinin tarihini anlatarak böyle bir şölende bulunmaktan duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

UNUTULMAK İSTEMİYORUZ

Manav Türkü Birgül Şirin de yöresel yemekleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Yöremize uygun, bayramlarda olmazsa olmazlarımızdan bayram tatlımız, oturtmamız, peynirliği böreğimiz, zeytinyağlı dolmamız var. Hıdırellez’de ise kuzu iç pilav, kuzu tandır üzerine yanında pidemiz, dolmalarımız sofralarımızı süsler. Düğünlerimizde de pilav ve zerdemiz, et düğün yemeğimiz vardır. Fırın yandığı zaman ekmekten önce muhakkak mancarlı pidemizi ve lokumumuzu pişiririz.” Belediyemizin bize sunduğu imkanlarla derneğimizi, Manav Türk’lerinin ne yediğini, nasıl organizasyon düzenlediğini tanıtmak için Şelale Park’a geldik. Hem tarihten gelen el becerisi hem de yeni katılanlarla ortaya böyle bir sunum çıkardık. Umarız ki herkes memnun kalır. Kendimizi güzel bir şekilde tanıtırız. Unutulmak istemiyoruz, bu zamana kadar getirmişler, bundan sonra da güzel bir şekilde devam ettirmek istiyoruz.”

Safiye Uysal da Gastronomi Mutfak Sanatları okuduğunu ve aşçı olduğunu anlatarak, hiçbir zaman kendi kültürlerinden kopmadıklarını vurguladı.

Uysal,  Tuzla Belediye’sine teşekkür ederek, “Bir arada olmak, çocukluğumdaki gibi birlikte bir şeyler pişirmek içimde coşku yarattı, çocukluğumu yaşadım. Yeni şeyler öğrenseniz bile vazgeçemeyeceğiniz bu tatları herkesin öğrenmesi bizi gururlandırdı” şeklinde konuştu.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TUZLA Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI