Türkiye'nin Asya ile yakınlaşması İsraillileri endişelendiriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan ve Pakistan'la olan yakınlaşması İsrail'de endişe oluşturmaya devam ediyor
 Tarih: 23-10-2021 18:00:00   Güncelleme: 23-10-2021 19:00:00
Türkiye'nin Asya ile yakınlaşması İsraillileri endişelendiriyor

Türkiye'nin Pakistan ve Azerbaycan'la yakınlaşması İsrail'de endişelere neden oluyor.

Eski İsrail askeri istihbarat subayı Yigal Carmon ve İsrail doğumlu Amerikalı siyaset bilimci Meyrav Wurmser tarafından kurulan Orta Doğu Medya Araştırma Enstitüsü MEMRI'de Alberto M. Fernandez tarafından yayınlanan makalede Türkiye'nin Asya'daki nüfuzunu artırdığına dikkat çekildi.

 

Türkiye-Rusya yakınlaşması İsrail'i endişelendirdi

 

"Doğuda Yükselen Yeni Bir İttifak – Türkiye, Azerbaycan, Pakistan" başlıklı yazıda, üçlü ittifaka son olarak Çin'in de sessiz bir şekilde ortak olduğu belirtiliyor.

"ERDOĞAN'IN YÜKSELİŞİYLE GELİŞTİ"

Bağlantıların yeni olmadığını söyleyen Fernandez, Britanya Hindistan ve Türkiye müslümanları arasındaki dini, siyasi ve duygusal bağların, 20. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu'nun sonuna uzandığını hatırlattı.

Fernandez, "Bu üçlü bağ, Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye cumhurbaşkanı olarak yükselişi ve ona karşı yapılan başarısız 2016 darbesiyle gelişti" ifadelerini kullandı.

FERNANDEZ'İN "NÜKLEER" ENDİŞESİ

Yazar, yazının devamında Türkiye-Pakistan arasında nükleer işbirliğinden bahsederek bu konudaki endişesini dile getirdi.

Fernandez, yazısını şu sözlerle bitirdi:

"Buradaki eksik parça, Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni bir Amerikan başkanı altındaki rolüdür. Biden yönetimi, Doğu Akdeniz ve Batı Asya'daki olası müttefikler arasında güvensizlik yaratan marjinal ikili meselelere odaklanmaktan vazgeçecek mi? Yoksa gücünü yansıtmaya ve Türkiye'nin hamlelerine ve Çin'in entrikalarına karşı bir tür denge unsuru olarak hizmet edebilecek Yunanistan, İsrail, Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Hindistan gibi karşılıklı yarar sağlayan çok yönlü ittifakları yeniden kurmaya mı çalışacak?

KAYNAK : Haber7
Etiketler
  Kaynak: haber7.com
  DİĞER MANŞET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI