Sürdürülebilir ve Yaşanabilir Ataşehir İçin Toplandılar

Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Ataşehir hedefiyle çalışmalarını sürdüren Ataşehir Belediyesi, çevre projelerine bir yenisini daha ekledi. Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösterecek “İstanbul İnovatif Çevre Eğitim Merkezi Projesi’nin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
 Tarih: 08-04-2023 15:20:07
Sürdürülebilir ve Yaşanabilir Ataşehir İçin Toplandılar

 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa öğretim üyesi Doç. Dr. Işıl Koç Sarı'nın konuşmacı olarak katıldığı bilgilendirme toplantısı, Ataşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Ataşehir’de bulunan ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan idarecilerin ve konu ile ilgili çalışmalardan sorumlu öğretmenlerin davet edildiği toplantıda; merkez kapsamında yürütülecek olan STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) eğitimine yeni bir boyut eklenmesiyle ortaya çıkan E-STEM (çevre eğitimi – fen, teknoloji, mühendislik, matematik) eğitimleri, öğrenci düzeyine göre belirlenen, yağmur suyu hasadı, yenilenebilir enerji sistemleri, akuaponik sistem, kompostlama ve organik tarım vb. uygulamalar ile sürdürülebilir yaşamın yenilikçi örneklerini barındıran eğitim  modülleri tanıtıldı.

Merkezde İnteraktif Eğitim Verilecek

Ataşehir Belediyesi İnovatif Çevre Eğitim Merkezi’nde çocuklar ve gençler başta olmak üzere aylık programlar dâhilinde interaktif çevre eğitimleri ve bilinçlendirme çalışmaları verilecek, açık ve kapalı çevre atölyeleri düzenlenecek.Merkez ve E-STEM atölyelerinin kurulması ile çocuklara ve gençlere uygulamalı bir çevre eğitimi imkânı sunulacak projede; çevresel farkındalıkların artırılması ve çevre sorunlarının çözüm için çalışmalar yapılacak.

Merkezde, ekosistem ve biyolojik çeşitlilik, çevre, su, toprak, hava, enerji, atık yönetimi, sebze ve meyve yetiştiriciliği gibi pek çok konuda çevreci uygulamalar yapılacak. Merkezde ayrıca çevre konulu söyleşiler, toplantılar yapılacak. İnovatif Çevre Eğitim Merkezi, fikir ve bilgi paylaşımlarının yapılacağı sürekli dinamik ve yaşayan bir alan olarak 10 – 17 yaş aralığındaki ortaokul ve lise öğrencilerine hizmet verecek. Proje kapsamında, sürdürülebilir yaşam ve çevre sorunları hakkında bilgi birikimi, farkındalık kazanımları, doğayla olan bağların güçlendirilmesi ve çevre konularında STEM disiplinlerini bütünleştirme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ATAŞEHİR Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI