“SÖZ SENİN, TUZLA HEPİMİZİN!” MAHALLE BULUŞMALARININ İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BAŞKAN EREN ALİ BİNGÖL: "TUZLA BELEDİYECİLİK TARİHİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’
 Tarih: 08-07-2024 20:22:49
“SÖZ SENİN, TUZLA HEPİMİZİN!” MAHALLE BULUŞMALARININ İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tuzla Belediyesi’nce düzenlenen “Söz Senin, Tuzla Hepimizin!” mahalle buluşmalarının ilki, Tuzla sahilde yapıldı.

Belediye yöneticileri, ilçenin 5 yıllık stratejik planını oluşturmak için Tuzlalılarla bir araya geliyor. Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl, ilçe genelindeki sorunları belirlemek, çözüm üretmek ve vatandaşın yönetimde söz sahibi olmasını teşvik etmek amacıyla sokak çalıştayı düzenleme kararı aldı. Bu kapsamda düzenlenen “Söz Senin, Tuzla Hepimizin!” mahalle buluşmalarının birincisinde Postane ve Cami mahallelerinin strateji planı ve kronikleşmiş sorunları yüz yüze konuşuldu.

TUZLA TARİHİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) da destek verdiği buluşmada vatandaşların sorduğu soruları , Tuzla Belediye Başkanı  Bingöl tek tek not alıp cevaplandırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Vekili Ülkü Sakalar’ın da katıldığı toplantının açılışında konuşan Bingöl, “Bugün Tuzla belediyecilik tarihinde bir ilk gerçekleştiriyoruz. Tuzla’yı, Tuzlalılarla yönetmek kolay bir söylem ama ötesine taşımak lazım.” dedi.

,

VATANDAŞA SORULMAMIŞ, YÜZDE KAÇI YAPILMIŞ BELLİ DEĞİL

Belediyelerin her seçimde strateji planı hazırladığını hatırlatan Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aslında önümüzdeki 5 yılın yol haritasını belirliyoruz. Geçmiş dönemlerde stratejik plan şöyle olmuş; ilgili personel buluşmuş, Tuzla’da şunları yapacağız denilmiş geçilmiş. Yüzde kaçı yapılmış belli değil. Bu buluşmalarla vatandaşa sorulmuş mu hayır, anket yapılmış mı hayır, mahalle buluşmaları gerçekleşmiş mi hayır… Biz Tuzla’yı Tuzlalılarla yöneteceğiz.”

CANLI ANKET UYGULAMASI YAPILDI, PROJELER OYLAMAYA SUNULDU

Bingöl’ün ardından İPA Sosyal Politikalar Merkezi Koordinatörü Zelal Yalçın, katılımcılara canlı anket katılımı gerçekleştirdi. Menti uygulaması üzerinden Tuzlalılar’ın önceliği belirlendi. Anket çalışması sırasında yapılması istenilen en iyi 3 proje için çok iyi beğeni anlamına da gelen “süper like” uygulaması yapıldı. Yapılması istenilen projeler oylamaya sunuldu. Katılımcılara daha sonra mikrofon uzatılarak duygu ve düşünceleri soruldu, kronikleşmiş sorunlar dile getirildi.

Katılımcılarıdan gelen ulaşım sorununa ilişkin soruları Bingöl,    "İETT ile konuştuk yakın zamanda ulaşım sorunlarına ilişkin yeni çözümlerinizle karşınızda olacağız. Ulaşımla ilgili sorunları İETT Genel Müdürümüzle birlikte dinledik. Notlarımız aldık plan ve projelerimizi çıkartıyoruz. Otobüs sefer saatlerimizin sıklaşmasından diğer sorunlara kadar bütün sorunların planlıyor olacağız" şeklinde yanıtladı.

DENİZ VE PLAJ SORUNLARI İLE KOKU SORUNU

Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl, vatandaşların ilçedeki deniz ve plaj sorunları ile koku sorunu ile ilgili soruları üzerine şunları belirtti:

"Deniz kenarındayız denize giremiyoruz. Bir hafta içerisinde Tuzla plajını açıyoruz. Net... Yani birileri istedi diye Tuzla'nın plajı kapanmayacak. Birçok alternatifte bulacağız. Ayrıca şunu da söylemek isterim. Tuzla plajında bütün önlemlerin alındığı ve Tuzlalılara farklı avantajlarının olduğu sistemi de birlikte kuracağız. Birde yabancı uyruklulardansa Tuzlalılar kat ve kat avantajlı olacak. Öğretim üyelerinden oluşan bir bilim kurulu kuruyoruz. Sayın Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra arıtma tanklarına koku giderici yerleştirildi. Yaklaşık 2 bin ton çöp suyu Tuzla’ya deşarj ediliyordu. Şileye çöp sızıntı suyu arıtma tesisi yapıldı. Bu sayede Tuzla'da denize sızıntı sularının karışması engellendi. 2019 öncesi ve şimdi arasında takdir edersiniz ki çok ciddi farklar var. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz.”

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TUZLA Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI