“OLASI İSTANBUL DEPREMİNİN GÖÇ SENARYOSU VE YÖNETİMİ”

MALTEPE BELEDİYE BAŞKANI ESİN KÖYMEN: “AFET YÖNETİM SİSTEMİNİ BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALMAK, ZARAR AZALTMA, HAZIRLIK, MÜDAHALE VE İYİLEŞTİRME AŞAMALARINI HEM MERKEZİ HEM DE YEREL DÜZEYLERDE YENİDEN YAPILANDIRMAK ZORUNDAYIZ”
 Tarih: 13-06-2024 13:16:23
“OLASI İSTANBUL DEPREMİNİN GÖÇ SENARYOSU VE YÖNETİMİ”

Maltepe Belediyesi, olası İstanbul depremine ilişkin düzenlediği “Olası İstanbul Depreminin Göç Senaryosu ve Yönetimi” konferasında akademisyenleri ve alanında uzman isimleri bir araya getirdi.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Esin Köymen, depremin öncesi ve sonrasında etkili çözümler üretebilmek için yapılacakların bütünlüklü konuşularak çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

KÖYMEN’DEN 72 SAAT VURGUSU

Köymen, göç senaryosunun olası depremin önemli sonuçlarından yalnızca birisi olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Uzun yıllar Mimarlar Odası’nda görev yapan birisi olarak 1999’dan bugüne yürütülen bütün tartışmaların ve uygulamaların da yakından tanığı oldum. Yapılan bu çalışmaların bir kısmını meslek odalarında görev yaptığımız sürece bizler ele aldık ama birçok kısmına da eleştirilerimiz oldu. Bu süreçte Türkiye’de birçok deprem yaşandı. Büyük yıkımlar meydana geldi. İlk 72 saat konusunda yeterli hazırlığımız maalesef yok ve bu 72 saatin önemi toplum tarafından anlaşılmış değil.”  

MERKEZİ VE YEREL YÖNETİM BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

Konuşmasında afetlere karşı mücadele etmenin en temel yolunun, merkezi ve yerel yönetimlerle birlikte bilim insanlarının, meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin ve halkın, bu sürecin bir parçası olmasından geçtiğini belirten Başkan Esin Köymen, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda mahalle bazlı afet gönüllüleri eğitimleri için muhtarlarımıza önemli görevler düşmektedir. İlk 72 saatte yapılacak müdahalelerde bunun önemi büyüktür. Diğer bir nokta da afet yönetim döngüsü. Bu döngü 4 basamaktan oluşur. Riskin ve zararların azaltılması çalışması, hazırlık, müdahale, iyileştirme. Ülkemizde afet döngüsünün ilk iki basamağının çalışmadığını hep birlikte gördük. Ama 6 ve 20 Şubat depremlerinden sonra da son iki bölümün de ne yazık ki çalışmadığını hep birlikte deneyimlemiş olduk. Afet yönetim sistemini bir bütün olarak ele almak, zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme aşamalarını hem merkezi hem de yerel düzeylerde yeniden yapılandırmak zorundayız ki bunun da örneklerini gördük aslında.”

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BAŞKA SEÇENEKLER DE MÜMKÜN

Köymen, Maltepe’de de gündemde olan emsal artışı konusuna da değinerek, meselenin emsal artışından ziyade konut ve barınma hakkı çerçevesinde ele alınması gerektiğini vurguladı:

Başkan Köymen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün Maltepe’de emsal artışı yapmadan bina yenilemeye olanak tanıyan seçeneklerimiz de mevcut. Mevcut plan notları bunlara el veriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 39 ilçemizle ilgili aldığı, özellikle kazanılmış hak olarak tariflenen plan notları bunun için önemlidir. Ayrıca bina yenilemelerinde en çok rastlanılan maliklerin dairelerinin mevcut alanlarının küçülmesine karşı çıkmaları ama yeni yapılan dairelerin sağlamlığı ve can güvenliği söz konusu olduğunda bütün bunların ihmal edilebilecek konular olduğunu ifade etmek isterim. Güçlendirme seçeneğini ne yazık ki hiç konuşmuyoruz ama güçlendirme önemli bir alternatif. Biz Maltepe Belediyesi olarak üzerimize düşenden fazlasını yapmak için kentin bütün bileşenleriyle konuyu müzakere edip gerekli çalışmaları hayata geçirmekte öncü bir davranış biçimi içine gireceğiz. Başta kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerimiz olmak üzere eskimiş ve yıpranmış yapı stoklarının yeniden yapılması konusunda sadece kat karşılığı değil, kooperatifleşme, maliyet artı kar da dahil olmak üzere farklı yapım süreçlerini de hayata geçireceğiz.  Düzenlediğimiz toplantının verileri bizlerin çalışmalarına da yol gösterici olacaktır.”

UZMANLAR “GÖÇ SENARYOSU” ÇİZDİLER

Köymen’in konuşmasından sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, “İstanbul’da Afet Odaklı Dönüşüm”, Doç. Dr. Sevim Budak, “İstanbul’un Deprem Hazırlığında ve Afet Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü”, Doç. Dr. Cemal Salman, “6-7 Şubat Depremleri Işığında Deprem Sonrası Olası Göç Hareketleri”, Dr. Ayşecan Hazal Ak Yıldırım, “Olası İstanbul Depremi ve Kamusal Hizmetlerin Sürekliliği” ve Dr. Öğretim Üyesi Seda Yurtcanlı Duymaz, “Olası İstanbul Depreminin Çevresel Zorunlu Göç Senaryosu ve Yönetimi Projesi” konularında sunum gerçekleştirdiler.

 Konferansın sonunda Başkan Köymen, katılımcılara plaket takdim etti  

Konferansa,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğü, Maltepe Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü, İstanbul’daki birçok belediyenin arama-kurtarma ekipleriyle uzmanları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER MALTEPE Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI