ilansitesi.net

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: Umarım bu 1 ay sürmez!

Türkiye sıcak ve kurak hava sistemi etkisi altına giriyor. Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Yağmurlar kesildi artık, umarım bu 1 ay sürmez çünkü yazın buharlaşmayla birlikte su hızla tükeniyor" dedi.
 Tarih: 03-07-2022 15:00:00   Güncelleme: 03-07-2022 18:48:33
Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: Umarım bu 1 ay sürmez!

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'nin yağışsız bir hava sistemi etkisi altına girdiğini belirterek uyarılarda bulundu.

 Prof. Dr. Şen, "Ayın 9'una kadar Türkiye'nin hiçbir yerinde yağış yok. Yağmurlar kesildi artık, umarım bu 1 ay sürmez çünkü yazın buharlaşmayla birlikte su hızla tükeniyor. Yazın talep daha fazla. Yağışlara ihtiyacımız var ama taşkın yapacak yağışlar değil de daha hafif yağışlar..." açıklamasında bulundu.

"Sıcaklıklar yükselmeye başladı. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu'da sıcaklıklar daha fazla yükselmeye başladı." diyen Şen, "Rüzgarlar, Türkiye'nin içinden gelip nemi azaltıyor. Poyrazlı zamanlarda orman yangınlarına çok dikkat etmemiz lazım. Kuzeyde problem yok, bu bölgelerde nem yüksek. İzmir, Antalya buralarda 38-40 derecelere dayandı sıcaklık." ifadelerini kullandı.

Meteoroloji yeni kritik raporu yayımladı!

ORMAN YANGINI UYARISI

Rüzgar çok kuvvetli, orman yangınlarına dikkat etmeliyiz, önüne geçemeyiz. 11.00-16.00 arasında sokağa çıkmayalım. Bol ve beyaz giysilere yönelelim, mümkünse bir ağaç gölgesi bulalım. Isı çarpması çok sinsi, yavaş gelen bir anlık hastalıktır. Aşırı sıcaklar da doğal afet oluşturur.

Son Dakika: Beykoz'daki orman yangını söndürüldü

En azından kuru hava ve rüzgar azalana kadar ormanlık alanlara girilmemeli...

METEOROLOJİ'DEN SICAKLIK HARİTASI

Meteoroloji ülke genelinde beklenen en yüksek sıcaklık değerlerini gösteren haritaları paylaştı. Buna göre İzmir, Aydın ve Manisa'da sıcaklıklar 40 dereceyi aşıyor. Sıcaklıklar İstanbul'da ise 30 derece civarında olacak.

 

KAYNAK : Hürriyet

Etiketler
  Kaynak: haber7.com
  DİĞER MANŞET Haberleri
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI