KADIKÖY BOSTANLARI’NDA YAZ DÖNEMİ BAŞLADI

FENERBAHÇE, MODA, ACIBADEM VE GÖZTEPE MAHALLELERİNDE BULUNAN KADIKÖY BOSTANLARINDA YAZ DÖNEMİNİN İLK FİDELERi TOPRAKLA BULUŞTU
 Tarih: 15-05-2024 16:38:58
KADIKÖY BOSTANLARI’NDA YAZ DÖNEMİ BAŞLADI

Kadıköy Belediyesi’nin doğal tarım yöntemleriyle sağlıklı ve temiz gıdaya doğrudan erişim sağlanması amacıyla hayata geçirdiği “Kadıköy Bostanları” projesinde yaz dönemi başladı.

İlçede yaz ve kış dönemi olmak üzere her yıl 592 kişiye hizmet verdiği Kadıköy Bostanları’nda ilk fideler toprakla buluştu. Fenerbahçe, Moda, Acıbadem ve Göztepe mahallelerinde bulunan Kadıköy Bostanları’nı kullanmak için bu dönem yaklaşık 3 bin Kadıköylü başvuruda bulundu. Kadıköy Belediyesi tarafından çekilen kura sonucunda 4 bostanda 296 asil, 296 da yedek olmak üzere toplam 592 kullanıcı Kadıköy Bostanları’nı kullanmaya hak kazandı. Bostan kullanıcıları, bu hafta sonu düzenlenen törenlerle açılışı yapılan bostanlarda belediye tarafından kendilerine verilen fide ve tohumları toprakla buluşturdu.

DAYANIŞMAYLA BÜYÜYECEK

Kadıköy Bostanları’nın açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Mesut Kösedağı, şunları belirtti:

“Kent hayatının yorucu, kalabalık ve stresli ortamından sıyrılarak kendi sebzelerinizi yetiştirebileceğiniz bostanlarımızda toprakla, tohumla ve elbette bol üretimle geçireceğiniz keyifli bir dönem sizleri bekliyor. Bu üretim sürecinin yanı sıra bostanlarımız aynı zamanda bir süre sonra komşuluk ilişkilerinin pekiştirildiği ve hasatların pay edildiği birer dayanışma merkezleri hâlini de alıyor. Bizler, Kadıköy Bostanlarının en çok bu özelliğini seviyoruz; çünkü her güzel şey gibi üretimin de ancak dayanışmayla büyüyeceğini biliyoruz.”

35 YAŞINDAYIM İLK DEFA ELİM TOPRAĞA DEĞİYOR

Bu yıl ilk defa bostanda ekim, dikim yapacağını söyleyen Begüm Bozoğlu “Apartmanda oturduğumuz için bahçe fırsatımız olmadı.  O yüzden başvurdum. Daha önce arkadaşımı çıktı, onunla birlikte buraya geldim ve çok hoşuma gitti. Sonra ben de başvururdum ve çıktı. Çok heyecanlıyım. Fidelerimizi aldık, toprakla uğraşıyoruz. Ekeceğiz, güzel olacağını düşünüyorum. 35 yaşındayım ilk defa elim toprağa değiyor” diye konuştu.

BİZİM İÇİN BİR NİMET

Mert Şölenay adlı vatandaş da arkadaşından duyup başvuru yaptığını ifade ederek, “ Bu zamana kadar hep toplayıcıydık. Hiç ekmedik. En fazla pazardan aldık. Şimdi de deneyimleyeyim dedim. Hiçbir bilgim yok. Bize eğitim verdikleri kadar yapmaya çalışıyorum. Kadıköy’de bir işletme sahibiyim ve hayatın içinde yeteri kadar stres yaşıyoruz.  İnsanın toprağa değmesi gerekiyor. Elektriğini atması gerekiyor. Bize için sunulmuş bir nimet, artık toprağa değiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KADIKÖY Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI