Kadıköy Belediyesi “1146 Kilometre: Bir Dayanışma Belgeseli” yayımladı

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan 6 Şubat depreminin ardından gerçekleştirilen dayanışma çalışmaları belgesele konu oldu.
 Tarih: 15-10-2023 13:18:00   Güncelleme: 15-10-2023 13:58:00
Kadıköy Belediyesi “1146 Kilometre: Bir Dayanışma Belgeseli” yayımladı

Kadıköy Belediyesi, 6 Şubat depremnden sonra Kadıköy ile afet bölgeleri arasında kurulan dayanışma köprüsünü konu alan bir belgesel yaymladı. ‘’1146 Km: Bir Dayanışma Belgeseli’’, depremin gerçekleştiği ilk andan itibaren yaşananları ve yediden yetmişe tüm Kadıköylüler’in gösterdiği olağanüstü dayanışma çalışmalarını anlatıyor.

 

Kadıköy Belediyesi, 6 Şubat depreminin meydana geldiği tarihten bugüne kadar Kadıköy ile afet bölgeleri arasında kurulan dayanışma köprüsünü anlatan bir belgesel hazırladı.

Belgeselde Kadıköy Belediyesi personelleri ve gönüllüleri; deprem bölgelerinde gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetleri, yemek dağıtım hizmetleri, çadır temini ve kurulumu, yardım erzaklarının ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gibi birçok alanda yaptıkları çalışmalar ile deprem bölgelerine dair izlenimlerini anlattı.

Depremin meydana geldiği andan yaklaşık 9 saat sonra Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan ve onlarca vatandaşı enkazlardan sağ çıkarmayı başaran Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı BAK Kadıköy üyelerinin belgeselde paylaştığı anılar, yaşanan afetin büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne serdi. Belgesel ayrıca deprem bölgelerinde yaşanan sıkıntı ve eksiklikleri de yer verdi.

Kadıköy Belediyesi’nin resmi YouTube kanalında yayımlanan belgeselde deprem bölgeleriyle Kadıköy arasında kurulan dayanışma ağına dair izleyenleri hem duygulandıran hem de gururlandıran görüntülere ve bilgilere de yer verildi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, deprem bölgesinde unutulmaz duygulu anlar yaşandığını dile getirerek, depremden hemen sonra Hatay’da yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: ‘’Kadıköy Belediyesi haricinde, belediye personeli haricinde bir devlet görevlisi yoktu. Biz de devlet görevlisiyiz. Ama ne AFAD ne jandarma ne polis ne de resmi yardım kuruluşları, hiçbiri yoktu. Ben halen başımı yastığa koyduğum zaman o anlar aklıma geliyor ve uykum kaçıyor. Benim önümü kesip bir meslektaşımın ‘Annem burada, babam burada’ diyen sesi halen kulağımda. Yerini hatırlıyorum. Depremin üçüncü gününün gecesiydi. Şimdi kalkıp ‘Biz oradaydık’ demenin de bir anlamı yok.’’

Neden “1146 km”

‘’1146 Km: Bir Dayanışma Belgeseli’’nin hazırlık süreci ile Kadıköy ve deprem bölgeleri arasında kurulan dayanışma ağına dair açıklamalarda bulunan Kadıköy Belediyesi Kurumsal İletişim Müdürü Serkan Taşkent, şunları kaydetti:

“Müdürlüğümüzde çalışan ve BAK Kadıköy ekibinde yer alan kameraman ve fotoğrafçı arkadaşlarımız da deprem bölgesindeydi. Bu vesileyle kurum olarak birçok haber ajansının ulaşamadığı görüntülere ulaşma ve bunları kayıt altına alma fırsatını yakaladık. Belgeselimizdeki çekimler ve kurgu süreci tamamen Kadıköy Belediyesi Kurumsal İletişim Müdürlüğü çalışanları tarafından gerçekleştirildi. Yaklaşık 6 aya yayılan bir süreç yaşadık. Fakat gerek deprem bölgesinde gerekse burada yaşananlar daha büyük ve daha detaylı bir anlatıyı fazlasıyla hak ediyordu. Belgeseli izleyenler özetle; Kadıköy Belediyesi’nin 6 Şubat depreminde birimleriyle, çalışanlarıyla ve gönüllüleriyle hangi koşullar altında ve nasıl bir çalışma yürüttüğünü görecekler. Ama bunun yanı sıra bölgede yaşanan sıkıntıları, eksiklikleri ve koordinasyonsuzluğu da gözler önüne seren bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. 1146 kilometre, Kadıköy Belediyesi ana binası ile Antakya Odabaşı Mahallesi arasındaki bu mesafeye denk düşüyor. Onlarca tır, yüzlerce çalışanımızın sayısız defa gidip geldiği bir yolu ve bizim için dayanışmaya dair unutulmaz bir sembolü temsil ediyor Bu vesileyle bu belgesele katkı sunan bütün arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ederim.’’

Yaklaşık 35 dakika süren ‘’1146 Km: Bir Dayanışma Belgeseli’’ni izlemek isteyenler Kadıköy Belediyesi resmi YouTube kanalını ziyaret edebilirler.

https://youtu.be/aHJeSK0U8co?si=WCHy19v5IcPPhVSb

  HABER VİDEOSU
Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KADIKÖY Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI