İSTANBUL’DA ON BİNLERDEN BÜYÜK GAZZE YÜRÜYÜŞÜ

İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, Mavi Marmara şehitlerini anmak ve işgalci İsrail’in Gazze'deki soykırımına tepki göstermek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Beyazıt Meydanı’nda başlayıp Ayasofya Camiî önünde sona eren yürüyüşe on binlerce kişi katıldı.
 Tarih: 02-06-2024 22:12:14
İSTANBUL’DA ON BİNLERDEN BÜYÜK GAZZE YÜRÜYÜŞÜ

Beyazıt Meydanı'nda toplanan on binlerce kişi, Ordu Caddesi üzerinden Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi önüne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca "Nehirden denize özgür Filistin", "Mavi Marmara onurumuzdur", "Katil İsrail, işbirlikçi Amerika", “Filistin halkı yalnız değildir” sloganları atıldı, tekbirler getirildi. Katılımcılar, 31 Mayıs 2010'da işgalci İsrail'in Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda yaptığı saldırıda şehit olan isimlerin anıldığı pankartlar da taşıdı.

Ayasofya Camii Meydanı'ndaki program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından katılımcılara hitap eden Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı Beheşti İsmail Songür, devletlerin Gazze'de ateşkesten sorumlu olduğunu belirtti. Songür, “Şu an bölgede Amerika, İngiltere, Yunanistan, Almanya gibi her kim varsa 57 İslam ülkesinin de bunların karşısında bir araya gelip durması gerekiyor. Eğer ki İsraile karşı şu an tavır alamazsanız, yarın aynı problemi kendi sınırlarınızda göreceksiniz” dedi.

“İsrail ordusuna katılan Türk vatandaşları vatandaşlıktan çıkarılsın”

Gazze'de 40 bine yakın kişinin şehit olduğunu belirten Songür, “Bildiğiniz gibi ülkemizde işgalci İsrail’in yanında savaşan Türk vatandaşları olduğu tespit edildi. Buradan açık ve net bir şekilde şunu söylemek istiyorum, Türkiye'den israil saflarına gidip Gazze’de savaşan ne kadar Türk vatandaşı varsa hepsinin bir an önce tespit edilip vatandaşlıktan çıkartılması ve insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılanması gerekiyor” dedi.

Fransız aktivist ve uluslararası hukuk profesörü Frank Romano, 14 yıl önceki Özgürlük Filosu'na değinip,  tekrar yola çıkmak istediklerini belirtti. Romano, “Ancak şu an gemimiz bir bayrağa sahip değil ve bayrak olmadan gemi yola çıkamaz. Asla susturulmayacağız. Gazze’ye destek olacağız” dedi.

“Mavi Marmara nesiller yetiştirdi”

 İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Genç İHH Başkanı Muhammet Cihat Çelik ise, “Mavi Marmara’da 10 şehit verdik. İsrail o dönem zannetti ki 'Böyle bir şey yaparsam korkarlar, bir daha böyle bir şeye cesaret edemezler.' Ancak beklediği gibi olmadı. 14 senedir ne şehitlerimizi, ne Filistin davasını, ne Gazze'yi unuttuk, ne de mücadeleyi bıraktık. Mavi Marmara bir uyanış, diriliş, direniş oldu. Mavi Marmara bir nesil yetiştirdi ve işte şimdi o nesillerle çalışmaya devam ediyoruz." Eylem, Filistinliler için yapılan duanın ardından sona erdi.

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER İHH Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI