GAZETECİ POLAT'TAN İNTERNETİN ZARARLARI SEMİNERİ

KARTAL’DA VERİLEN SEMİNERDE İNTERNETİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ZARARLI ETKİLERİ ANLATILDI
 Tarih: 03-06-2024 17:24:36
GAZETECİ POLAT'TAN İNTERNETİN ZARARLARI SEMİNERİ

Gazeteci-yazar İsmail Polat, Kartal Belediyesi Yalı Yunus Topselvi Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde internetin çocuklar üzerindeki zararlı etkilerini anlattı.

Geçtiğimiz aylarda büyük bir törenle açılışı gerçekleştirilen Yalı Yunus Topselvi Kültür Merkezi, birbirinden çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya, üç mahallenin sosyal, eğitsel, kültürel ve sanatsal ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Kartallı vatandaşlar bu kez tüm ebeveynleri yakından ilgilendiren önemli bir konu kapsamında verilen bir seminer için yeni kültür merkezinin çatısı altında toplandı. Bilgisayarın ve internetin bilinçsiz kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ve ebeveynlerin bu etkilerden çocukları nasıl sakınacakları, gazeteci-yazar İsmail Polat’ın konuşmacılığında masaya yatırıldı. Ebeveynleri ile birlikte seminere katılan çocuklar da Polat’ın anlattıklarını can kulağı ile dinledi.

Yaklaşık bir saat süren seminerde önce Yeşilay gönüllü eğitimcisi Berna Yamak, kürsüde konuşarak bağımlılık ve Yeşilay’ın bu konudaki çalışmaları ile ilgili pek çok önemli bilgi verdi. Daha sonra söz alan gazeteci yazar İsmail Polat; ebeveynleri, çocuklarının sanal ortamda karşılaşacağı risk ve tehlikelere karşı uyararak, internete yüklenen herhangi bir bilginin silinse bile mutlaka bir yerlerde arşivlendiği bilgisini verdi. Çocukların bilgisayarı belirli kurallar dâhilinde kullanması gerektiğini ve mümkünse salon gibi ortak alanlarda bulunulmasını tavsiye eden Polat, takipçi sayısını artırmak için tanımadığı insanlar ile arkadaş olan çocukların, tacize ve başka kötü niyetlere açık hale geldiğini söyledi.

Anne ve babaların mutlaka sosyal medya hesaplarının olması gerektiğini ve çocukları ile sosyal medyada da arkadaş olmalarını tavsiye eden Polat, yaşanmış olaylardan da örnekler verdi. Seminerin sonunda minik Kartallılar da merak ettikleri konular hakkında Polat’ı soru yağmuruna tuttu. Konunun hukuki yönlerine de değinen Polat’a seminer sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar tarafından Kartal heykelciği takdim edildi. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel adına seminere katılan ve sahneye çıkarak kısa bir konuşma yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar,kendi çocukluk dönemi tecrübelerinden faydalanarak, çocukların sokakta akranları ile beraber oynamalarının, sosyalleşmelerinin faydalarından bahsetti. Günümüz çocuklarının da ebeveynlerinin müsaade ve gözetimiyle tekrar sokaklara çıkarak oyunlar oynaması gerektiği düşüncesinde olduğunu dile getirdi.

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KARTAL Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI