“ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ’” ADLI HEYKEL SERGİSİ MALTEPE'DE AÇILDI

SANATÇI ADNAN DOĞAN’IN AŞIK VEYSEL’İN ESERİNİN ADINI VERDİĞİ SERGİDE, AŞIK VEYSEL TEMALI ESERLER DE YER ALIYOR
 Tarih: 08-05-2024 15:14:56
“ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ’” ADLI HEYKEL SERGİSİ MALTEPE'DE AÇILDI

Çalışmaları yurt içi ve yurt dışında pek çok sergide yer alan heykel sanatçısı Adnan Doğan’ın  “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz” isimli son kişisel heykel sergisi, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

Çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam eden sanatçı Doğan, farklı malzeme ve tekniklerle hazırladığı eserlerini Maltepeli sanatseverlerin beğenisine sundu.

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz” isimli eserinin adını sergisine veren sanatçı Adnan Doğan, şunları aktardı:  

“Aşık Veysel sergimin temalarından birini oluşturuyor. Çalışmalarım Aşık Veysel yılı olmasının öncesine dayanıyor. Aşık Veysel çalışmak sadece benzerlik değilse oldukça zordur. Gördüğüm çalışmalar genellikle oryantalist yorumlardı. Aşık Veysel’in Türk aydınlanma hareketine katkısının göz ardı edildiğini düşünüyorum. Aşık Veysel Anadolu aydınlanmasının bence önderlerinden biridir ve oryantalizmi aşmak gerekir. Ünlü ozan için hazırladığım iki heykelime ilk kez bu sergide yer verdim. Onun yaşam çabası hepimizin çabasını anlatıyor diye düşünüyorum.”

AYSAN VE ALTIOK ANISINA HAZIRLADIĞI ESERLERİNİ SUNDU

Bu sergisinde uzun dönem ve son dönem çalışmalarına yer verdiğini paylaşan Doğan “Göç temalarımdan birini oluşturuyor. Eserlerimde gerçek bir duygudan yola çıkıyorum. Bir eserin sanat eseri olması için gerçek bir duygudan yola çıkması gerekiyor yoksa dekoratif bir eser olmaktan öteye gidemez” diye konuştu.

Sergide Doğan’ın 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Metin Altıok ve Behçet Aysan anısına hazırladığı eserleri de yer aldı. Serginin açılışında Türkan Saylan Kültür Merkezi Kültür Sanat Koordinatörü Levent Turhan Gümüş tarafından Doğan’a plaket takdim edildi. Doğan’ın sergisi 20 Mayıs Pazartesi gününe kadar Galeri A+B’de ziyaret edilebilir.

 

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER MALTEPE Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI