BAŞKAN CİN'E PENDİKLİLERDEN TAM NOT

2024 Yerel Seçimleri’ne 5 ay kala araştırma şirketlerinin İl ve ilçelerde yaptıkları anketlerin sonuçları ortaya çıkmaya başladı. SONAR Araştırma Şirketi tarafından Pendik genelinde yapılan ankette; 2019 Yerel Seçimlerinde Pendik Belediye Başkanlığını %54,76 oyla kazanan Ahmet Cin, oyunu %1,14 oranında arttırarak %55,9’a çıkardı.
 Tarih: 08-11-2023 16:20:40   Güncelleme: 08-11-2023 16:21:40
BAŞKAN CİN'E PENDİKLİLERDEN TAM NOT

SONAR Araştırma şirketinin eKİM AYINDA hazırladığı raporda, ilçenin farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet ve mahalle kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş, Pendik’in 26 mahallesinde ADNKS (TÜİK Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) verilerine bağlı kalınarak, araştırmanı yapıldığı kaydedildi. Araştırmanın Pendiklilerle CATI( Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemi ile görüşüldüğü ve 0,95 güvenlik sınırı içerisinde (%)+/ 1,95 hata payı içinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Rapora göre, 18 ve 65 yaş ve üzeri her meslek alanında 2885 kişi üzerinde yapılan araştırmada; 18-24 yaş aralığı 340 kişi, 25-34 yaş aralığı 553 kişi, 35-44 yaş aralığı 609 kişi, 45-54 yaş aralığı 617 kişi, 55-64 yaş aralığı 471 kişi ve 65 yaş ve üzeri 298 kişi olmak üzere 2884 kişiye sorular soruldu.

 BAŞKAN CİN BAŞARILI BULUNDU

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’i genel olarak başarılı buluyor musunuz? Sorusuna %52 katılımcı başarılı buldu.

İMAMOĞLU, %10,4 BAŞARILI BULUNDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu genel olarak başarılı buluyor musunuz? Sorusuna %10,4 çok başarılı, %26.2 Başarılı, %11,0 kısmen başarılı, %1.1 cevap vermedi, %5.2 fikri olmadığını belirtti, %15.1 çok başarısız ve %31.1 başarısız olduğunu belirtti.

BAŞKAN CİN’İN GÖREV YAPMA TARZINI %66,2 ONAYLADI

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in görev yapış tarzını onaylıyor musunuz? Sorusuna, %66,2 evet onaylıyorum, %22.8 hayır onaylamıyorum, %1.4 cevap vermedi, %9.8 kişi ise fikrinin olmadığını belirtti.

YARIN SEÇİM OLSA BAŞKAN CİN’E %55,9 OY VERECEKLER

Yarın bir Pendik Belediye Başkanlığı seçimi olsa ve Ahmet Cin AK Parti’den yeniden aday olsa kendisine oy verir misiniz? Sorusuna; %55,9 evet oy veririm, %1,3 Kararsızım, %26,8 hayır oy vermem derken %4,3 soruya cevap vermedi.

İBB SEÇİMLERİNDE AK PARTİ’YE %52,3 OY

Bu Pazar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi olsa oyunuzu hangi siyasi partinin adayına verirsiniz? Sorusuna; %52,3 AK Parti, %25,1 CHP, %7,5 MHP, %5,5 İYİ Parti, %4,7 HDP Yeşil Sol Parti, %1,6 Yeniden Refah Partisi, %0,8 Zafer Partisi, %0,8 Türkiye İşçi Partisi, %0,5 Memleket Partisi, %0,3 Saadet Partisi, %0,2 Gelecek Partisi ve %0,2 Deva Partisi’ne oy vereceğini söyledi.

SONAR Araştırma şirkti hazırladığı raporda yaptığı açıklamada;

Araştırmanın amacı, PENDİK ilçe sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların, PENDİK Belediyesi ‘ne ilişkin hizmet memnuniyetini ve öncelikli hizmet alanlarını tespit etmektir. Bu proje ile PENDİK’te yaşayan vatandaşların, sunulan belediye hizmetlerinden memnuniyetlerinin sorgulanması, ortak dilek, şikayet, sorun ve beklentilerinin belirlenmesi, isteklerinin dikkate alınarak çözümler üretilmesi, ilçe sakinlerine yönelik h et kalitesinin yükseltilmesi, belediye kaynaklarının yaşayanların menfaatleri doğrultusunda doğru planlanması hedeflenmektedir. Bununla birlikte araştırmanın bulgularının stratejik karar alma süresince değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Anayasamızın amir hükümleri arasında yer alan sosyal devlet olma ilkesinin yerel yönetimlerdeki uygulamasını sağlamak için günlük yaşantısında sıkıntılarla karşılaşan ancak bu sıkıntılarını kimseyle paylaşamayan ve yetkililere ulaşmada çekingen davranan kişilerin bizzat yerinde tespit edilerek olanaklar nispetinde sıkıntılarının giderilmesi de hedeflenmektedir.

Ayrıca bu çalışmada, PENDİK halkının siyasi eğilimleri ve medya alışkanlıklarının da tespit edilmesi hedeflenmiştir.

ARAŞTIRMANIN TEKNİK YAPISI

Araştırmada, EKİM 2023 tarihinde kantitatif araştırma tekniklerinden CATI( Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemi kullanılmıştır.

Çalışma, farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden yaş, cinsiyet ve mahalle kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş, PENDİK ilçe sınırlarında yer alan 26 mahalle ADNKS (TÜİK Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) verilerine bağlı kalınarak, orantısal olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kişi ile CATI( Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemi ile görüşülmüştür 0,95 güvenlik sınırı içerisinde (%)+/ 1,95 hata payı içinde gerçekleştirilmiştir.

Saha çalışmasından dönen anketlerin kontrolü yapıldıktan sonra, anketler bilgisayar analizine tabi tutulmuştur. Bilgisayar an tablolarla rapor hazırlanmıştır

Çalışma, farklı demografik gruba mensup kişiler ile yaş, cinsiyet ve mahalle kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilerek gerçekleştirilmiştir. PENDİK ilçe sınırlarında yer alan kişi ile ADNKS (TÜİK – Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) verilerine bağlı kalınarak, orantısal olarak yapılmıştır. Demografi bölümünde cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, meslek ve hane halkı toplam gelir dağılımı mevcuttur.

 

  DİĞER PENDİK Haberleri
HABER ARŞİVİ
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI