33 yaşındaki girişimci kadının örnek başarısı

Hobi olarak için örgü çantalar yapmaya başlayan Kıran, KAGİM’den aldığı eğitimler sonucunda dünya pazarına açılarak girişimciliğin güzel bir örneğini Tuzla’da yaşattı
 Tarih: 20-11-2023 15:36:49
33 yaşındaki girişimci kadının örnek başarısı

Hobi olarak beş yıl önce el emeği çantalar yapmaya başlayan 33 yaşındaki Ayşegül Kıran, Tuzla Kadın Girişimcilik Merkezi’nden aldığı eğitimle kendini ilerleterek dünya pazarına açıldı.

Çevrimiçi platformlarda sayfalar açarak geniş kitlelere ulaşan Kıran, asıl dönüş noktasının Tuzla Kadın Girişimcilik Merkezi’ne (KAGİM) gelmek olduğunu söyledi.

Kıran, “Tuzla Belediyesi Kadın Girişimciler Merkezi sayesinde bir odadan dünyaya açıldım. Bu pazara ulaşmak çok zor, bir sürü eğitim alıyoruz. Sayfamı kurdum, e-ticaret sistemi üzerinden dolar ve Euro ile dünyaya satış yapıyorum. Temennim de yurt dışı pazarına ulaşamayan Tuzla kadın girişimcileri o pazarla buluşturmak” dedi.

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan alınan hibe ile gerçekleştirilen ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen Kadın Girişimcilik Merkezi Projesi (Tuzla KAGİM) ile Tuzla ilçesindeki girişimci kadınlar dünyaya açılıyor.

866 üyeyi bünyesinde barındıran proje kapsamında eğitimini tamamlayan 270 kadın girişimci adayı oldu.

Bunlardan biri i olan ve yaklaşık iki yıldır Tuzla Belediyesi Kadın Girişimcilik Merkezi’nin eğitimlerine katılan Ayşegül Kıran, anne olduktan sonra çocuğu ile daha fazla vakit geçirmek amacıyla bankacılığı bıraktı.

Bu süreçte kendisini oyalamak için örgü örerek çantalar yapmaya başlayan Kıran, KAGİM’de aldığı eğitimler sonucunda dünya pazarına açılarak girişimciliğin güzel bir örneğini Tuzla’da yaşattı.

 -“e-ticaret sistemi üzerinden dolar ve euro ile dünyada satış yapıyorum

Anadolu Üniversitesi iktisat bölümü mezunu olan Ayşegül Kıran, iki yıldır KAGİM’in her eğitime katıldığını böylece kendini geliştirerek eksik yanlarını giderdiğini kaydetti.

Kıran,  ‘’Bir altın bilezik diyebileceğim örgü örme kabiliyetim mevcut ama vergi, network, destek gibi konuların hepsi bize KAGİM sayesinde sağlandı. Yapmam gerekenleri yaptım ve şu an dünyaya açıldım. Sayfamı kurdum, e-ticaret sistemi üzerinden dolar ve euro ile dünyada satış yapıyorum. Bu da sadece KAGİM ile oldu çünkü cesaret edemiyordum’’ dedi.

 Şimdiki hedefinin ise pazarını büyütmek olduğunu vurgulayan Kıran, bu pazarı büyütebildiği takdirde   Tuzla’daki kadın girişimcilerden pazar bulamayanların el emeklerini satın alıp yurt dışı pazarında satmak istediğini belirtti.

Ayşegül Kıran, şunları kaydetti:

‘’Maliyetlerimiz çok arttı, girişimcilerimiz yaptıkları ürünleri ellerinden çıkarmak için el emeklerini çok cüzi miktarlarda satmaya başladı. Ben de el emeklerinin kendi değerinde satılmasını istiyorum. Bu ağı kurabilirsem, yurt dışına daha fazla sipariş odağı oluşturabilirsem burada bir ekip kurmak, kurduğum ekibimle büyümek ve elimden geldiğince birçok girişimciye destek olmak istiyorum. KAGİM sayesinde bir odadan dünyaya açıldım. Bu pazara ulaşmak çok zor, bir sürü eğitim alıyoruz. Öncelikle aldığım eğitim sonucunda mağazamı açtığımı söylemeliyim. Benim temennim de yurt dışı pazarını ulaşamayan Tuzla kadın girişimcilerini o pazarda buluşturmak.  Şu an buna ulaşabildim, satış odaklı devam ediyoruz. KAGİM’e kayıt olmak ücretsiz. Mutlaka Instagram sayfasını takip ederek ya da Postane Mahallesi’ndeki Kadın Girişimcilik Merkezi’ne gelip bilgi alabilirler.  Bu bilgileri bilmediğimiz sürece, adım atmak için hep geride kalacağız. Fakat buraya gelip ücretsiz eğitimlerden yararlandıkça ilerlemeye başladığınızı hissedebileceksiniz” dedi.

-Hiçbir iş tek başına başarılamaz

Ayşegül Kıran ve diğer katılımcıları tebrik eden Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, kadın girişimcilerin her daim arkasında olduğunu belirtti.

Şadi Yazıcı,  “Tuzlamızda 300-400 kadın girişimci ile beraber birçok çalışmayı yapmak ve örnek olmasını sağlamak açısından gayret ediyoruz. ‘Bir fikrim var’ diyen hanımefendilere gerek kamu gerek toplumsal dinamikler açısından nasıl destek olabiliriz, birlikte nasıl geliştirebiliriz, bunu düşünüyoruz. Hiçbir iş tek başına başarılamaz, özellikle de toplumsal işlerde sadece kamu otoritesiyle yapmak mümkün değildir” şeklinde konuştu.

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TUZLA Haberleri
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI